Zadanie 1.

Śniadanie Michała:
200g bułki paryskiej
30g masła śmietankowego
50g m\sera edamskieo tłustego
40g szynki wieprzowej gotowanej

Nazwa produktu: Zawartość białka w 100g produktu
Bułka paryska 6,9g
Masło śmietankowe 0,6g
Ser edamski tłusty 26,1g
Szynka wieprzowa gotowana 16,4g

a)Oblicz, jaki procent masy produktów wchodzących w skład śniadania Michała stanowi masa szynki.
b)Obilcz masę białka zawartego w śniadania Michała.

Zadanie2.
Tlen - 48%
Węgiel- 12%
Wapń -x%
Na powyższym schemacie przedstawione jest masowy skład procentowy pierwiastków w węglanie wapnia. Oblicz masę tego węglanu wiedząc, że masa wapnia jest równa 8kg.

Zadanie3.
Pan Jan wpłacił 1200zł do banki FORTUNA, w którym oprocentowanie wkładów oszczędnościowych jest równe 8% w stosunku rocznym. Ile wyniosą odsetki od tej kwoty po roku, a ile złotych pozostanie z nich panu Janowi, jeżeli od kwoty odsetek zostanie odprowadzony podatek 20%?


Zad4.
Wody słone stanowią 97,4% wszystkich wód, wody słodkie 2,6%. Oblicz , ile litrów wody słonej przypada na 1 litr wody słodkiej.



Bardzo proszę o sprawdzone odpowiedzi z całymi rozwiązaniami. Najlepiej odpowiedzi proszę mi wysłać na e-mail: [email protected]

Mam nadzieję,że ktoś mi pomoże.
Z góry dzięki;)

2

Odpowiedzi

2009-11-30T18:49:07+01:00
1/
a)200+30+50+40=320

40/320=1/8=12,5%

b)

2*6,9=13,8g
0,3*0,6=0,18g
0,5*26,1=13,05g
0,4*16,4=6,56g

13,8+0,18+13,05+6,56=34,04g

2/
Wapń - 40%

0,4a=8kg
a=20kg

Tlen = 0,48a=9,6kg
Wegiel = 0,12a=2,4kg

3/
1200*0,08=96zł

96*0,2=19,2zł
96-19,2=76,8zł

4/
97,4 - 2,6
37 6/13 l wody słonej - 1l wody słodkiej
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-30T18:58:28+01:00
A)Oblicz, jaki procent masy produktów wchodzących w skład śniadania Michała stanowi masa szynki.
b)Obilcz masę białka zawartego w śniadania Michała.

Bułka paryska 6,9g
Masło śmietankowe 0,6g
Ser edamski tłusty 26,1g
Szynka wieprzowa gotowana 16,4g

a)Oblicz, jaki procent masy produktów wchodzących w skład śniadania Michała stanowi masa szynki.
b)Obilcz masę białka zawartego w śniadania Michała.

200 g + 30g + 50g + 40g = 320 g

320 g = 100%
40 g = x%
x = (40g *100%):320g =12,5%
b) Masa białka

200g bułki paryskiej = 2*6,9g = 13,8 g
30g masła śmietankowego = 0,3*0,6g =0,18g
50g m\sera edamskieo tłustego = 0,5 *26,1 g =13,05g
40g szynki wieprzowej gotowanej = 0,4*16,4 = 6,56g
Razem = masa białak = 13,8g + 0,18g + 13,05g + 6,56 g = 33,59g

Zadanie2.
Tlen - 48%
Węgiel- 12%
Wapń -x% = 8 kg
48% + 12% + x% = 100%
x% = 100% -60%
x% = 40%

40% = 8kg
48% -xkg Tlenu
x = (48%*8kg) : 40%
x = 9,6 kg tlenu

40% = 8kg
12% = xkg węgla
x = (12%*8kg) : 40 %
x = 2,4 kg

Masa węglanu = 8 kg + 9,6 kg + 2,4 kg = 20kg

Zadanie3.
Pan Jan wpłacił 1200zł do banki FORTUNA, w którym oprocentowanie wkładów oszczędnościowych jest równe 8% w stosunku rocznym. Ile wyniosą odsetki od tej kwoty po roku, a ile złotych pozostanie z nich panu Janowi, jeżeli od kwoty odsetek zostanie odprowadzony podatek 20%?

0 = (k*p*l) : 100 O - odsetki
k = kwota
p = procenty w skali roku
l - lata
O = (1200zł*8%*1rok) : 100%
O = 96 zł
O + K = 1200zł + 96 zł = 1296 zł

Podatek 20% od 96 zł =0,2 * 96 zł =19,2 zł

96 zł odsetek - 19,2 zł podatku = 76,8 zł
Panu Janowi zostanie z odsetek 76,8 zł po zapłacenu 20% podatki + kwota główna 1200 zł


Zad4.
Wody słone stanowią 97,4% wszystkich wód, wody słodkie 2,6%. Oblicz , ile litrów wody słonej przypada na 1 litr wody słodkiej.
97,4 l : 2,6 l =37,46 l

Na 1 l wody słodkiej przypada 37,46 l wody słonej
3 4 3