1. Kasia kupiła długopisy i ołówki. Każdy dlugopis kosztował 80gr, a ołówek 30gr. Ołówków było dwa razy więcej niż długopisów. Razem zapłaciła 2,80 zł. Ile ołówków kupiła Kasia?

2. W Polsce utrzymuje się olej z rzepaku i słonecznika. Rzepak zawiera około 40% oleju, natomiast słonecznik koło 50%. Z ilu kilogramów rzepaku uzyska się taką samą ilość oleju, co z 260kg słonecznika?

3. Tata Moniki kupując telewizor zapłacił 2/5 należności gotówką, a pozostałą kwotę 1500zł w ratach. Oblicz, ile kosztował telewizor?


Ponownie proszę o całkowite obliczenia :)

3

Odpowiedzi

2009-11-30T21:05:19+01:00
1. Kasia kupiła długopisy i ołówki. Każdy dlugopis kosztował 80gr, a ołówek 30gr. Ołówków było dwa razy więcej niż długopisów. Razem zapłaciła 2,80 zł. Ile ołówków kupiła Kasia?

0.8x+0.3y=2.8
y=2x

0.8(1/2y)+0.3y=2.8
0.4y+0.3y=2.8
0.7y=2.8
y=4
x=2

2. W Polsce utrzymuje się olej z rzepaku i słonecznika. Rzepak zawiera około 40% oleju, natomiast słonecznik koło 50%. Z ilu kilogramów rzepaku uzyska się taką samą ilość oleju, co z 260kg słonecznika?

0.4x=0.5×260
0.4x=130
x=325

3. Tata Moniki kupując telewizor zapłacił 2/5 należności gotówką, a pozostałą kwotę 1500zł w ratach. Oblicz, ile kosztował telewizor?

3/5x=1500
x=2500
2 4 2
2009-11-30T21:10:06+01:00
1. x-długopisy
y-ołówki
0,8x - wartość długopisów
0,3y - wartość ołówków
0,8x+0,3y=2,8
2x=y

0,8x+0,3y=2,8
2x-y=0

0,8x+0,3y=2,8
0,6x-0,3y=0
0,8x+0,3y+0,6x-0,3y=2,8
1,4x=2,8
x=2

2x=y
y=4

przepraszam że tylko jedno ale muszę wracać do swoich lekcji :)
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-30T21:26:57+01:00
1.
x- ilośc długopisów
y -ilość ołówków

2x=y
0,8x+0,3y=2,8

2x=y
0,8x+0,3*2x=2,8

2x=y
0,8x+0,6x=2,8

2x=y
1,4x=2,8

2x=y
x=2

y=4
x=2

Kasia kupiła 2 ołowki

2.

260 kg * 50% =260*0,5=130 kg

130 kg to 40%
x kg to 100%

x=(130*100)/40%=325

z 325 kg otrzymuje się taką samą ilość oleju co z 260 kg słonecznika

3.

x- cena telewizora

2/5x+1500 zł=x
2/5x-x=-1500
-3/5x=-1500 /*(-1)
3/5x=1500
x=2500

telewizor kosztował 2500 zł

3 3 3