Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-01T14:40:33+01:00
Głównymi bohaterami Zamsty napisanej przez A. Fredra jest Cześnik - maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek.
"Tych dwóch ogień woda by pogodzić czasu szkoda..."
cześnik był jak ogień wybuchowy żywy, często wybuchał gniewem ale jak ogień długo nie podkrzeszany gasł po chwili. Było wiadomo że nie zrobi nikomu krzywdy krzykiem.
Rejent był jak woda która kropia po kropli drąży kamień. Tak i Rejent powoli i wytrwale dążył do swego chodzby po trupach. Był złwieszczy, fałszywy, dwulicowy.
Rużnili sięteż wyglądem. Cześnik gróbszy a Rejent chudy.
Ci dwaj rużnili się prawie wszystkiem.

Tak trochę krutko ale mam nadzieje że pomogłam :D
Sorry z wszystkie błedy ale jestem dyzlektyczką :/
powodzenia na polskim :*
3 2 3
2009-12-01T14:56:39+01:00
CZEŚNIK Maciej Raptusiewicz
Cześnik wywodzi się ze starego rodu szlacheckiego, o czym świadczy tytuł, który z pewnością odziedziczył po przodkach. Niestety, oprócz tytułu niewiele (lub nic) posiada. Nawet zamek, w którym mieszka, nie jest jego własnością. W młodości Cześnik był typem sejmikowego warchoła i zabijaki, gotowego bić się każdym, kto miał inne zdanie. Tylko w stosunku do kobiet Raptusiewicz wzruszająco nieśmiały. Niemniej jednak szlachcic ma w swym życiorysie i bardzo piękną kartę, kiedy jako uczestnik konfederacji barskiej dowiódł swego patriotyzmu. Mimo wszystkich swoich wad Raptusiewicz jest postacią sympatyczną.

REJENT Milczek
Milczek jest wdowcem. Być może Milczek tak bardzo denerwuje odmienność temperamentu, charakteru, a nawet wyglądu Cześnika, że pała do sąsiada nienawiścią. Milczek to postać niesympatyczna: dorobkiewicz, hipokryta, intrygant traktujący całe otoczenie jak pionki, które on może dowolnie ustawić. Ale nie jest człowiekiem wiekiem pozbawionym honoru: przyjmuje wyzwanie Cześnika na pojedynek, mimo iż zdaje sobie sprawę z przewagi Raptusiewicza "w robieniu szablą".

Wacław Milczek, syn Rejenta
Niewiele możemy powiedzieć o Wacławie, synu Rejenta. Jest młodym człowiekiem, zapewne przystojnym, skoro w czasie studiów w Warszawie zdołał rozkochać w sobie Podstolinę, a po powrocie do domu szybko zawrócił w głowie młodziutkiej Klarze. Podstawowym motywem działania Wacława jest miłość.

Klara Raptusiewiczówna
Jak na swój wiek, wychowanica Cześnika odznacza się roztropnością i trzeźwością sądów.

PODSTOLINA Hanna Czepiersińska
Egoistycznie nastawiona Hanna jest po prostu nielojalna wobec bliskich sobie osób. Jeżeli do tego dodamy chciwość pięknej Hanny i bezmyślność w działaniu.

PAPKIN
Papkin prawdziwy to tchórz, blagier (kłamca), podstarzały lowelas (bawidamek), uzależniony od kaprysów Cześnika. Papkin wymyślony przez siebie to rycerz: odważny i szlachetny obrońca uciśnionych, światowy kawaler, podziwiany i kochany przez kobiety.
1 5 1