×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Środki stylistyczne czyli analiza stylistyczna wierszy " Burza " i " Czyterdah " Adama Mickiewicza..

Serdecznie proszę o pomoc .
1

Odpowiedzi

2009-12-01T15:56:17+00:00
W sonecie Adama Mickiewicza oraz na obrazie "Tratwa Meduzy" Theodore’a Gericault występuje podobna tematyka. Oba dzieła przedstawiają sytuację nieszczęśliwych podróżników podczas burzy morskiej. Ludzie ci są bezradni, niepewni swojego dalszego bytu wobec potęgi natury. W obu dziełach artystycznych z grupy bezradnych ludzi „targanych” emocjami wyłania się jednostka, która różni się swoim zachowaniem od reszty.
Sytuacja liryczna w sonecie Burza to przedstawienie walki człowieka z niezniszczalną siłą natury. W dwóch pierwszych strofach został zawarty obraz sztormu, który miota okrętem. W tercynach odnajdujemy refleksję nad sytuacją człowieka w tym czasie. Podmiot liryczny w utworze nie ujawnia się. Pasażerowie okrętu są zaskoczeni nadejściem burzy, która zdziera żagle, powoduje zniszczenia statku, budzi w ludziach strach. Obraz ten jest dynamiczny, dzięki dużej ilości czasowników oraz rzeczowników wyrażających czynności. W celu oddania żywiołowości autor wprowadził także do tekstu wiele środków stylistycznych. Epitety („złowieszcze jęki”, „słońce krwawo zachodzi”) podkreślają potęgę natury i udobitniają położenie
człowieka. Występują także porównania („wszedł do okrętu jak żołnierz szturmujący”), hiperbole, onomatopeje („ryk wód”, „szum zawiei”) – mają one na celu ukazanie grozy sytuacji. Obecna jest również instrumentacja głoskowa (np drżące „r” w pierwszej strofie, ponadto głoski: sz, s, z, n), dzięki której wiersz oddziałuje na naszą wrażliwość słuchową.
6 4 6
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci