Zad1
W królewskim sadzie rosły gruszki na wierzbie.Pewnego dnia zerwał się porywisty wiatr i 40% gruszek spadło.Po kilku dniach ogrodnik zerwał 90% pozostałych owoców,zostawiając na drzewie 12 sztuk.Ile gruszek rosło na wierzbie?

Zad 2
Po obniżce cen o 10% za kurtkę zapłacono 450zł.Ile kosztowała kurtka przed obniżką?

Zad 3
a)Lekcja w polskiej szkole trwa 12,5% dłużej niż w szkole szwedzkiej.Ile minut trwa lekcja w Szwecji?
b)Lekcja w polskiej szkole trwa o 10% krócej niż lekcja w szkole brytyjskiej.Ile minut trwa lekcja w Wielkiej Brytanii?

Zad 4
Cenę garsonki przed sezonem podniesiono o 20%,a po kilku miesiącach obniżono o 10% i można było ją kupić za 270zł.Ile kosztowała?

Pomóżcie,tylko proszę z obliczeniami :)

2

Odpowiedzi

2009-12-01T19:47:41+01:00
Zad1

x- ilość gruszek na wierzbie
0,4x - gruszek spadło
x-0,4x= 0,6x - zostało na drzewie
0,9*0,6x=0,54x - zerwał ogrodnik

0,4x+0,54x+12=x
0,94x-x=-12
-0,06x=-12 /*(-1)
0,06x=12
x=200

na wierzbie rosło 200 gruszek

Zad 2

100%-10%=90%

450 zł to 90%
x zł to 100%

x=(450*100%)/90%=500

przed obniżką kurtka kosztowała 500 zł


Zad 3
a)Lekcja w polskiej szkole trwa 12,5% dłużej niż w szkole szwedzkiej.Ile minut trwa lekcja w Szwecji?


45 min to 112.5%
x min to 100%

x= (45*100%)/112,5%=40 min

w Szwecji lekcja trwa 40 min

b)Lekcja w polskiej szkole trwa o 10% krócej niż lekcja w szkole brytyjskiej.Ile minut trwa lekcja w Wielkiej Brytanii?


45 min to 90 %
x min to 100%

x= (45*100%)/90%=50 min

w Wielkiej Brytanii lekcja trwa 50 min

Zad 4
Cenę garsonki przed sezonem podniesiono o 20%,a po kilku miesiącach obniżono o 10% i można było ją kupić za 270zł.Ile kosztowała?

x- cena garsonki
x+0,2x=1,2x cena garsonki po podwyżce o 20%
1,2x-0,1*1,2x=1,2x-0,12x=1,08x cena garsonki po obniżce o 10%

1,08x=270
x=270/1,08
x=250

Na początku cena garsonki wynosiła 250 zł.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-01T19:48:23+01:00
1.100%-40%=60%
60%*0.9=54%
60-54=6%
6%=12
100%=x
x=12*100/6
x=200
Na drzewie było 200 gruch ;]

2.90%=450
100%=x
x=100*450/90
x=500
Kurtka kosztowała 500zł.

3.a)45 = 112.5%
x to 100%

x= 45*100/112,5=40 min



b)45 = 90 %
x = 100%

x= 45*100/90=50 min

4.100%x przed I (podwyżką)
120%x przed II (obniżką)
120*0.1=12
120-12=108% - ostatnia cena = 270

108%=270zł
100%=x

x=270*100/108= 250zł

Garsonka kosztowała 250 zł..
1 5 1