Paczka wafelków firmy Andrut kosztuje 2,10.W paczce jest 12 wafelków, ale w ramach akcji promocyjnej firma Andrut proponuje po tej samej cenie paczkę zawierającą 15 wafelków .O ile procent tańszy jest każdy wafelek?
Pomocy i proszę o jakieś komentarze do tego zadania!!!

2

Odpowiedzi

2009-12-01T20:37:32+01:00
Można to zrobić w proporcji. najpierw patrzysz ile kosztował jeden wafelek w obu wypadkach
12 wafelków ---- 2,10zł 15 wafelków ----- 2,10zł
1 wafelek ----- x zł 1 wafelek -------- y zł
--------------------------------- -----------------------------------
x=(2,10*1)/12=0,175zł y=(2,10*1)/15=0,14zł

teraz wystarczy porównać ceny jednego wafelka
0,175zł ----100%
0,14zł ------ z %
------------------------
z=(0,14*100)/0,175=80%

i na koniec odjac
100% - 80%=20%

Odpowiedź: O 20%
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-01T20:38:40+01:00
Przed promocją
12 wafelków = 2,10 zł
1 wafelek = 0,175 zł
po promocji
15 wafelków = 2,10 zł
1 wafelek = 0,14 zł

0,14 / 0,175 = 0,8 = 80%
Cena każdego wafelka spadła o 20%