W sklepie ze słodyczami można kupic dwa rodzaje cukierków Pawełki po 10zł 50gr za kilogram oraz Marcinki 1,2 razy droższe od Pawełków.Ile reszty zostanie z banknotu o nominale 20zł po zakupieniu 30 dag Pawełków i 0,6 dag Marcinków?Zapisz obliczenia.

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-02T14:16:46+01:00
10.50zł*1.2=12.60zl
0.30kg*10.50=3.15zł
0.6kg*12.60=7.56zł
3.15+7.56=10.71zł
20zł-10.71=9.19zł
odp;otrzymał 9.19zł reszty
2009-12-02T14:21:25+01:00
Czy tam nie powinno być 0,6kg?,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, 30dag=0,3kg,,,,,,,,,,,,,,,0,6dag=0,006kg,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, 1,2=10,5=12,6zł=cena 1 kg marcinków,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, 20-(0,3×10,5+0,006×12,6)=20-(3,15+0,0756)=20-3,2256=≈16,77zł dostanie reszty
2009-12-02T14:22:09+01:00
Dane
Pieniądze - 20zl
Cena Pawełków - 10,5zl/kg
Cena marcinkow - 1,2x wiekszy od pawełków
10,5x1,2 = 12,60zl
Cena marcinków - 12,60
0,3x10,5=3,15
0,6x12,60=7,56

Paweł kupił 30dag pawełków i zapłacił za nie: 3zł,15gr i 0,6dag marcinków za które zapłacił 7zł56g, czyli łącznie 10,71zł, zapłacił bankotem 20zł i otrzymał
9zł29gr reszty
3,15 + 7,56 = 10,71zł
20-10,71 = 9,29
Opd resztay zostanie 9zł i 29gr