×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

1.Jakie problemy i konflikty przyniósł Rzeczpospolitej wybór Zygmunta 3 wazy na tron .

2.W jaki sposób rzeczpospolita w 18 wieku radziła sobie z zagrożeniami zewnętrznymi .czym bylo to uwarunkowane.
1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-02T15:10:13+00:00
1.Bunty kozackie-Zatargi z kozakami o stworzenie stałej armii na żołdzie Rzeczypospolitej doprowadziły do wybuchu serii buntów na Ukrainie, krwawo stłumionych przez wojska koronne i pospolite ruszenie.
-Wojna z Turcją -Polska doznała również niepowodzeń w konflikcie z Turcją. W rozpoczętej przez nią wojnie w Mołdawii, sprowokowanej zresztą przez wyprawę polskich lisowczyków na Siedmiogród, wojska polskie poniosły w 1620 znaczne straty w czasie oblężenia pod Cecorą, a w trakcie odwrotu, zginął hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski. Natomiast oparła się wojskom tureckim twierdza w Chocimiu. Podczas jej oblężenia zmarł hetman
Chodkiewicz.
-Wojna ze Szwecją -W pierwszej fazie wojny doszło do kilku spektakularnych zwycięstw: pod Kokenhausen , pod Białym Kamieniem i pod Kircholmem . Ostatecznie jednak pierwsza faza wojen polsko-szwedzkich okazała się dla Rzeczypospolitej niekorzystna.
-Wojna z Rosją-Wojna rozpoczęła się od oblężenia Smoleńska, który Polacy zdobyli po dwóch latach.Wcześniej, po zwycięskiej bitwie z połączonymi siłami szwedzko-rosyjskimi pod Kłuszynem w 1610, hetman polny koronny Stanisław Żółkiewski zajął Moskwę.
2.Polska za wszelkącenę broniła ojczyzny ,toczyli wojne min.Szwecją, Rosją,Turcją .W niektórych bitwach musieli uznać wyższaść wroga .Było to uwarunkowane przez nieporozumienia władców.
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci