To ma byc rozwiazane równaniem.
1.Matka i córka maja razem obecnie 48 lat.4 lata temu matka była 3 razy starsza do córki.Ile lat ma obecnie matka a ile córka.
2.Kinga jest o 5 lat młodsza od Agnieszki.Ile lat ma obecnie każda z dziewcząt,jeżeli 5 lat temu Agnieszka byla dwa razy starsza od Kingi?Za ile lat będą miały razem 43 lata?
3. Zakupiono 10 kg czereśni dwóch gatunków:tańszych po 6 zł i droższych po 9 zł za 1 kg,przy czym kazdego gatunku kupiono za taka samą kwotę.Ile kupiono kilogramów czereśni tanszych,a ile droższych.
Prosze bo to na jutro:)

3

Odpowiedzi

2009-12-02T16:28:03+01:00
M-matka c-córka
m+c=48
3(c-4)=m-4
m=48-c
3c-12=48-c-4
4c=56
c=14
m+14=48
m=34
Córka ma 14 lat, a matka 34 lata.

k-Kinga a-Agnieszka
k+5=a
2(k-5)=a-5
2k-10=k+5-5
k=10
10+5=a
a=15
10+15+?=43
25+?=43
?=18
Kinga ma 10 lat, Agnieszka 15 lat, a za 18 lat będą miały razem 43 lata.

Wielokrotności 6 = 6,12,18,24,30,36
Wielokrotności 9 = 9,18,27,36
36/6=6
36/9=4
6+4=10
Zakupiono 6kg czereśni po 6zł i 4kg czereśni po 9zł.
1 2 1
2009-12-02T16:30:41+01:00
48-8=40 lat
40:4=10 lat
10 razy 3 =30 lat
30 lat +4lata =34 lata
10lat+4 lata = 14 lat
odp.obecnie córka ma 14 lat a matka ma 34 lata.
5 lat temu agnieszka miała 10 lat a Kinga 5 lat
teraz Agnieszka ma 15 lat a kinga ma 10 lat
odp . Za 9 lat razem będą miały 43 lata

niewiem jak to zapisać ale tańszych kupiono 6kg za 36 zł a droższych 4kg za 36 zł
1 4 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-02T16:32:24+01:00
Zadanie.1.
48 lat - razem
40 lat - razem 4 lata temu
x - wiek matki 4 lata temu
1/3x - wiek córki 4 lata temu

x + 1/3x=40
1 1/3x = 40 /:1 1/3
x = 30

30+4=34 - wiek matki teraz
1/3 * 30 + 4=10+4=14 - wiek córki teraz

Zadanie.2.
x - wiek Agnieszki teraz
x-5 - wiek kingi teraz
x-5 - wiek Agnieszki 5 lat temu
x-5-5=x-10 - wiek kingi 5 lat temu
2(x-10) - wiek Agnieszki 5 lat temu

2(x-10)= x-5
2x-20=x-5 /-x
x-20=-5 /+20
x=15

15 - wiek Agnieszki teraz
15-5=10 - wiek kingi teraz
15+10=25 - obecnie razem tyle maja
43-25=18 - tyle lat i8m brakuje żeby mieć raze 43 lata
18:2 = 9 - za tyle lat będą miały 43 lata

Zadanie.3.
10kg - tyle kupiono czereśni
6zł/kg - czereśnie tańsze
9zł/kg - czereśnie droższe
x - cena za jaką kupiono
x:9zł - ilość kupionych czereśni droższych
x:6zł - ilość kupionych czereśni tańszych






1 5 1