W sklepie przeceniono wiele towarów. piłka plażowa cena 12,00zł obniżka 40 procent.klapki basenowe cena 79,00zł obniżka 30 procent. plecak miejski cena 99,00zł obniżka 30 procent. piłka do siatkówki 65,00zł obniżka 25 procent. piłka do koszykówki 85,00zł obniżka 25 procent. piłka nożna 42,00zł obniżka 15 procent.a)o ile tańsza jest po tej przecenie piłka plażowa? a piłka nożna ? b)ile zaoszczędzi się ,kupując po obniżce 4 piłki do koszykówki? c)o ile mniej trzeba zapłacić po obniżce, kupując 2 piłki jedną do siatkówki i jedną do koszykówki? d) ile po przecenie kosztują łącznie klapki i plecak?

2

Odpowiedzi

2009-12-02T18:16:02+01:00
Piłka plażowa klapki basenowe
12 - 100% 79 - 100%
x - 40% x - 30%
100x - 480 100x - 2370
x - 4,80zł x - 23,70
12zł - 4,80zł = 7,20zł 79,00zł - 23,70zł = 55,30zł

plecak miejski
99 - 100%
x - 30%
100x - 2970
x - 29,70
99,00zł - 29,70zł = 69,30zł

piłka do siatkówki
65 - 100%
x - 25%
100x - 1625
x - 16,25
65zł - 16,25zł = 48,75zł

piłka do koszykówki

85 - 100% 85x4=340zł
x - 25% 63,75x4=255
100x - 2125
x - 21,25
85,00zł - 21,25zł = 63,75zł

piłka nożna

42 - 100%
x - 15%
100x - 630
x - 6,30
42,00zł - 6,30zł = 35,70zł

a) piłka plażowa jest tańsza po przecenie o 4,80zł, piłka nożna jest tańsza po przecenie o 6,30zł
b) zaoszczędzi się 85zł
c) 65+85=150zł
48,75zł+63,75zł=112,50zł
150zł-112,50zł =37,50zł
d)55,30zł+69,30zł=124,60zł

Prosze bardzo =D
2009-12-02T19:28:02+01:00
P.plazowa
12 - 100%
x - 40%

12 × 40 = 480 ÷ 100 =4,80
12 zl - 4,80 zl = 7,20 zl

klapki
70 -100 %
x - 30 %

30 × 70 ÷ 100 = 21
70 zl - 21 zl = 49 zl

plecak
99 - 100 %
x - 30 %

30 × 99 ÷ 100 = 29,70
99 zl - 29,70 zl= 63,30 zl

piłka plażowa
65 - 100 %
x - 25 %

25 × 65 ÷ 100 = 16,20
65 zl - 16,20 zl = 48,75 zl

piłka do kosza
85 - 100 %
x - 25 %

25 × 85 ÷ 100 = 21,25
85 zl - 21,25 zl = 63,75 zl

piłka nożna
42 - 100 %
x - 15 %

15 × 42 ÷ 100 = 6,30
42 zl - 6,30 = 35,70

a) o 4,80 zl p.plazowa o 6,30 zl p.nozna
b) 4 × 85 zl = 340 zl przed obnizka
4 × 63,75 zl = 255 zl po obnizce
340 zl - 255 zl = 85 zl
zaoszczedzi sie 85 zl
c) 65 zl - 48,75 zl = 16,25 zl
85 zl - 63,75 zl = 21,25 zl
21,25 zl + 16,25 zl = 37,50 zl
o 37,50 zl trzeba zaplacic mniej po obnizce za 2 pilki
d) 49 zl + 69,30 zl = 118,30 zl
klapki i plecak kosztuja po przecenie o 118,30 zl mniej