Odpowiedzi

2009-12-03T18:15:16+01:00
1. Z : Litwą ,Rosją ,Łotwą ,Szwecją .
2.Sejm niemy – jednodniowa sesja sejmu I Rzeczypospolitej, która miała miejsce 1 lutego 1717 w Warszawie, za panowania króla Augusta II Mocnego. Sejm ten został nazwany "niemym" z powodu niedopuszczenia posłów do głosu, w obawie przed zerwaniem obrad. Miał charakter sejmu pacyfikacyjnego kończącego czas walki króla ze szlachtą. Zapoczątkował on okres zależności Rzeczypospolitej od Rosji.

August II Mocny dążył do ściślejszego powiązania Polski i Saksonii, w której był dziedzicznym elektorem. Polska była wówczas pod ogromnym wpływem Rosji, a August II dążył do zmniejszenia jej ingerencji w sprawy Rzeczypospolitej. Po wprowadzeniu wojsk saskich na tereny Polski, część szlachty (wspieranej przez Rosję) zareagowała zawiązaniem konfederacji tarnogrodzkiej, czego skutkiem była wojna domowa.
Król wraz ze szlachtą w celu rozwiązania konfliktu zwrócił się do cara Rosji – Piotra I. Skutkiem tego było wkroczenie wojsk rosyjskich na teren Litwy oraz układ między królem a szlachtą zawarty 3 listopada 1716 przy mediacji posła rosyjskiego Grzegorza Dołgorukiego, zatwierdzony później na jednodniowym sejmie, zwanym później niemym. Z powodu obaw przed jego zerwaniem nikomu oprócz przewodniczącego obradom marszałka Stanisława Ledóchowskiego oraz odczytujących nowe uchwały posłów nie wolno było się odzywać.
3.Plusy:
-Bardzo korzystny dla Polski pokój w Karłowicach
-Wprowadzenie podatku na armię
-Stworzenie pierwszej zawodowej armii
-Unowocześnienie przemysłu i armii
-Wprowadzenie kultury zachodniej oraz zaciśnienie związków handlowych z niektórymi państwami niemieckimi
-Próby ratowania Rzeczpospolitej (poprzez władzę absolutna oraz reformy, których nie mógł dokonać gdyż szlachta i maganteria stawiała na sejmach weto)
-Reforma Skarbu
-Chciał odzyskać Inflanty (przeskodził polski sejm który nie pozwolił użycia pospolitego ruszenia)
Minusy:
-Ucierpiała gospodarak na wojnie północnej
-Liczne próby reform spowodowały rokosze, konfederacje i wojny domowe wyniszczajace kraj
-Upadek miedzynarodowego znaczenia Rzeczpospolitej
-RON w orbicie władzy Rosyjskiej
-Bezsilnosć wobec przekupnej szlachty i maganterii

Chciał dobrze, ale nie wyszło. Myśle, że trzeba też dużo upatrywac w winie szlachty i magnatów. August chyba nie byłby taki zły. Po prostu nie ten ustrój, nie ten czas......
Mi się zdaję ,że to jest takie coś.;p