×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

1.Napisze szczegółowe losy Waltera Alfa -Kondrada Wallenroda spsłuże się cytatami

2.Określe rolę Halbana w życiu Wallenroda
1

Odpowiedzi

2009-12-03T18:13:49+00:00
1)
Tytulowy bohater utworu Mickiewicza gdy był dzieckiem został porwany z Litwy przez krzyżaków i wychowywał sie na dworze wielkiego mistrza zakonu-Winrycha,który traktował go jak syna.O prawdziwym pochodzeniu nie pozwolił jednak Konradowi zapomnieć Wajdelota litewski-Halban.On to podsycał w chlopcu nienawiść do krzyżaków i milość do litwy.Po wielu latach spędzonych w niewoli Konrad z Halbanem uciekli na Litwę.
Walter Alf(Konrad Wellenrod)poslubił córkę księcia litewskiego Aldonę,ale jak sam mówi :"szczęścia w domu nie zaznał bo go nie było w ojczyżnie".Walter Alf opuszcza Litwę i wciela się w szeregi krzyzackie.Gdy w tajemniczych okolicznościach ginie rycerz krzyżacki Konrad Wallenrod,Walter Alf który był wtedy jego giermkiem przybiera jego imię.
Jako Konrad Wallenrod zostaje mistrzem zakonu i nieudolnie prowadzi działania wojenne.Gdy jego zdrada zostaje wykryta Konrad chcąc uniknąć wyroku śmierci popelnia samobójstwo.
Na podobny czyn decyduje się również Aldona,która podążyła za Konradem i zamknęła się w wieży nieopodal zamku jako pustelnica.
Motto do "Konrada Wallenroda"Mickiewicz zaczerpnął z utworu"Książę" Machiavellego "macie bowiem wiedzieć,że są dwa sposoby walczenia...trzeba być lisem i lwem".
2)
Halban pielęgnował w Konradzie milość do Litwy i podsycał nienawiść do krzyżaków.Po samobójczej śmierci Konrada,Halban będzie opowiadał jego historię współczesnym i przyszłym pokoleniom.
Według Mickiewicza momentem,w którym naród ponosi ostateczną klęskę nie jest chwila,w której zostaje pokonany i zniewolony.Ostateczna klęska następuje wtedy,gdy naród zapomina o swojej przeszłości i traci świadomość zbiorową.
15 3 15
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci