×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

1. Porównaj pod wzglądem przyrodniczym i gospodarczym Wyżynę Śląską oraz Wyżynę Lubelską.

2. Na podstawie dostępnych żródeł informacji wybierz i opisz region geograficzny pasa wyzyn, który, Twoim zdaniem, ma najwiecej atrakcji turystycznych.
Prosze pomóżcie mi :)
1

Odpowiedzi

2009-12-05T00:02:08+00:00
Zadanie 1.
Wyżyna Śląska ze względu na liczne kopalnie węgla jest najsilniej uprzemysłowionym regionem w Polsce. Występują tutaj również liczne koksownie i elektrownie, które powodują pokaźne zanieczyszczenia powietrza i nadmierne zachmurzenia.
Pod względem przyrodniczym - trzeba zwrócić uwagę, że na Wyżynie Śląskiej jest stosunkowo duża liczba opadów w porównaniu do przeobrażonego klimatu przez człowieka. Nie jest to za bardzo atrakcyjny obszar Polski np. do turystyki czy rekreacji, ale w północnej części znajduje się kilka rezerwatów przyrody oraz Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą.

Wyżyna Lubelska słynie głównie z występowania tam tzw. wąwozów lessowych. Charakteryzuje się bardzo żyznymi glebami i obszarami o sporej powierzchni bezleśnej, co równoważy się z możliwością i uprawą wielu roślin, jak np. tytoń i chmiel. Wspomnieć trzeba o burakach cukrowych, czyli prawdziwie najważniejszej tam występującej roślinie. Dzięki niemu stolica Lubelskiego Lublin znana jest z licznych cukrowni.

Podsumowując, gospodarczo lepiej prezentuje się Wyżyna Śląska ze względu na występujące i wydobywające tam minerały oraz duże uprzemysłowienie. Niestety wiele maszyn spalinowych, ciężarów powodujące niszczenie naturalnego środowiska Śląska i jest ciągle zmieniane poprzez ingerencję człowieka. Przyrodniczo - Lubelska stanowi lepsze warunki do uprawy roli (w czym pomaga również pogoda tamtego obszaru). Jest to teren bardziej atrakcyjny, a największymi jego miastami są Lublin, Kraśnik i Zamość.
14 4 14
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci