PauLka ; )

Zgłoś
Zadano: 2009-12-03 19:50:30

Slodkie zakupki 2. :)
Dam Najjjj !!!

Wiktoria i jej siostra Natalia przyszly do sklepu i zastanaiaja sie, jakie cukierki kupic dla gosci, ktorych zaprosiły.
-Kupimy "Pawełki" te po 12zl 40gr za kilogram -powiedziala Wiktoria.
-"Marcinki" są lepsze -zaproponowala Natalia.
-Ale o 25 %=1/4 droższe.
-"Witki" są za to po 6,20.
-Ja ich nie lubię. Zobacz , jakie tanie są te czekoladki! Tylko 3,10 zl.
-Naprawdę?Nie,to nie jest cena za kilogram , tylko za paczkę.W paczce jest tylko 20dag. Kupimy więc 25 dag "Pawełków".

pytanie 1
Ile dziewczynki zapłacą za cukierki ?
(tu prosiłabym obliczenia ) :)


pytanie 2
Natalia pomyślała ze moglaby codziennie kupować porcję po 15 dag "Witków". Przynajmniej siostra by ich nie podjadała. Na ile dni wystarczyło jej 20 zł ?

Z góry DZIĘKI :)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-03T20:05:28+01:00
1kg=100 dag

1) skoro dziewczyny kupile 25 dag "Pawełków" które kosztuja 12zl 40gr za kilogram to zpłacą:

25 dag=0,25 kg

12,44 * 0,25=3,11

Odp. Dziewcznki zpłacą 3 zł i 11 gr.

2) 15 dag "Witków" bedzie kosztowało 0,15 * 6,20=0,93 zł czyli 93 grosze.

Aby sprawdzic na ile starczyloby 20 zł. należy podzielic 20zl ÷0,93 zl≈21,5≈22

ale po 21 dniach zostałoby jej 47 gr (bo 20zl -0,93 zl*21=20zl-19,57zl=0,47zl) co nie starczny na paczke cukierkow 22 dnia.

Odp. Natali starczyło by pieniędzy na 21 dni.
1 5 1