Odpowiedzi

2009-12-04T08:36:18+01:00
Do zycia wszelkich organizmow roslinnych i zwierzecych niezbedne są substancje biogenne odzywcze, wsrod których sa zwiazki chemiczne zawierajace azot i fosfor. Występowanie tych substancji w sciekach jest korzystne, jesli do ich oczyszczania zamierza się stosować metody biologiczne.
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-04T09:17:04+01:00
1.Biologiczne metody ochrony roslin polegaja na zwalczaniu chorób i szkodników z wykorzystaniem ich naturalnych wrogów. W ramach metod biologicznych wyróznic mozna trzy grupy organizmów pozytecznych. Ponizej przedstawiono najbardziej znanych przedstawicieli poszczególnych grup.

2.Zgodnie z zasadami stosowania zintegrowanej ochrony roślin zwalczanie chemiczne szkodników stosowane jest jedynie jako działanie uzupełniające. Jeśli jednak konieczne jest użycie pestycydów, należy przestrzegać następujących zasad:1. Stosować pestycydy selektywne, które nie są toksyczne (lub są toksyczne tylko w niewielkim stopniu) dla organizmów pożytecznych.
2. Wykorzystywać selektywne sposoby aplikacji środków ochrony. Niektóre pestycydy można stosować w taki sposób, by nie powodować szkód wśród organizmów pożytecznych. Środki ochrony roślin podawać można przez linie kroplujące i podczas nawadniania. Inne sposoby aplikacji to otoczkowanie nasion substancją z dodatkiem środków chemicznych oraz ograniczenie stosowania pestycydów do okresu, gdy rośliny są jeszcze młode.
3. Stosować pestycydy o krótkim okresie karencji. Niektóre z nich są wprawdzie zabójcze także dla organizmów pożytecznych, które w momencie oprysku znajdują się na roślinach, lecz ich pozostałości zalegają w uprawie jedynie przez krótki czas. Krótko po zastosowaniu (czasem zaledwie w ciągu 1-2 dni) można ponownie wprowadzić organizmy pożyteczne lub też poczekać, aż same spontanicznie przejdą z sąsiednich upraw.
4. Upewnić się, że producenci materiału rozmnożeniowego nie stosują pestycydów o długim okresie karencji. Środki takie uniemożliwiają lub hamują rozwój organizmów pożytecznych.