1. Bakterie występują w całej biosferze. Przedstaw dwie wybrane cechy bakterii, sprzyjające rozpowszechnianiu się tej grupy organizmów w biosferze.

2. Choroby nowotworowe to druga, po chorobach układu krążenia, przyczyna zgonów ludzi. Do powstania nowotworów przyczynia się wiele czynników. Podaj dwa przykłady zachowań człowieka, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe.

3. Stosowanie dopingu w sporcie jest zabronione, a zawodnik, któremu udowodni się użycie niedozwolonych środków, zostaje zdyskwalifikowany. Środki dopingujące działają szkodliwie na organizm człowieka. Uzasadnij negatywny wpływ środków dopingujących na zdrowie sportowca, przedstawiając dwa przykłady ich działania.

4. Otrzymałeś/aś zadanie obserwacji zużycia wody w Twoim domu w ciągu tygodnia. Zaprojektuj tabelę, w której będziesz notował wyniki tych obserwacji. W tabeli uwzględnij przynajmniej cztery czynności, podczas których zużywana jest woda.

1

Odpowiedzi

2009-12-04T12:33:05+01:00
Nie wiem czy we wszystkim pomogę..no ale 1

Bakterie posiadły taką funkcję, że potrafią oddychać tlenowo, lub beztlenowo, a niektóre nawet i tlenowo i beztlenowo. ;)
No i jeszcze rozmnażanie bezpłciowe oraz odżywianie-samożywne i cudzożywne
Również są organizmami pionierskimi- zasiedlają nowe tereny (jako pierwsze)

zadanie 2..
Może chodzi o to, zeby nie stosowac areozoli i freonow, poniewaz powoduja one zwiekszenie sie dziury ozonowej, a z tym wiaze sie wieksza docieralnosc promieniowania UV, ktora powoduje nowotwory.

zadanie 3.
Chodzi o coś w stylu powerów.?
No to są szkodliwe między innymi dlatego, że nienaturalnie pobudzają organizm, zawieraja mnostwo konserwantow..

zadanie 4

Niestety nie moge Ci narysowac tabeli ale czynnosci wymienie ;) :
Mycie naczyń
Kąpiel
Gotowanie
Spozycie ( picie wody ) ;D

i napisz dni tygodnia nad tym, a pozniej wiesz np. ze do mycia naczyn schodzi Ci 1/2 litra dziennie, a do kapieli 50l, gotowania 2l i spozycia np. 1,5 litra :)
4 2 4