×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Życie w jeziorze.

Proszę napiszcie mi coś na ten temat . To ma byc bardzo dużo tego napisanego na ten właśnie temat co podałam: Życie w jeziorze . Z góry dzięki :)
1

Odpowiedzi

2009-12-04T11:49:12+00:00
Typy genetyczne jezior:

* · Jeziora lodowcowe lub polodowcowe - związane z działalnością lodu lodowcowego lub wód związanych z lodowcem. Rozróżniamy podtypy jezior polodowcowych:
* zastoiskowe - powstają przez zatamowanie odpływu wody przez lodowiec. Takim jeziorem był Bałtyk w pierwszej fazie swojego rozwoju około 8400 lat temu;
* morenowe - powstają w zagłębieniach powierzchni morenowych lub w wyniku zatamowania odpływu przez morenę czołową lub boczną (Śniardwy, Mamry, Niegocin w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich);
* wytopiskowe - tworzą się w zagłębieniu powstałym po wytopieniu brył lodu przysypanych skałami morenowymi. Najczęściej są to tzw. oczka polodowcowe (np. Głęboczek koło Tucholi);
* rynnowe - występują w miejscu gdzie wody roztopowe płynące pod lodowcem wyżłobiły głębokie rynny (Hańcza, Wigry, Gopło, Jeziorak). Z reguły są jeziorami głębokimi;
* cyrkowe lub karowe - powstają w górach w miejscu dawnego pola firnowego lodowca, gdzie lód lodowcowy wyżłobił zagłębienie (stawy tatrzańskie i karkonoskie).
* · Jeziora tektoniczne - umiejscowione są w zagłębieniach powstałych wskutek ruchów skorupy ziemskiej (Bajkał, Tanganika, Balaton). Specyficznym rodzajem jezior tektonicznych są jeziora reliktowe (Kaspijskie, Aralskie). Są one pozostałością po dawnych zbiornikach morskich, które wskutek ruchów tektonicznych straciły połączenie z Oceanem Światowym.
* · Jeziora tektoniczno-lodowcowe - przyczyną ich powstania były ruchy skorupy ziemskiej oraz działalność lodowca (Górne, Huron, Ładoga).
* · Jeziora wulkaniczne - związane są z działalnością wulkanów, powstają w kraterach lub kalderach wulkanicznych oraz w zagłębieniach pól lawowych.
* · Jeziora krasowe - wypełniają zapadliska lub leje krasowe (jeziora Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego na Polesiu Lubelskim).
* · Jeziora nadbrzeżne lub przybrzeżne - powstają na skutek oddzielenia dawnej zatoki morskiej przez mierzeję (Jamno, Wicko).
* · Jeziora deltowe - znajdują się w zagłębieniach na obszarze delty rzecznej (Drużno, Dąbie). Często są kryptodepresjami tzn. ich dno leży poniżej poziomu morza.
* · Jeziora rzeczne lub starorzecza - są śladem dawnego zakola rzeki.
* · Jeziora meteorytowe - powstają w miejscu zagłębienia po uderzeniu meteorytu.

Strefy życia w zbiornikach wodnych

Wydzielane są na podstawie specyficznych warunków życia w każdej strefie (dostępność światła, związków organicznych, minerałów, temperatura i ciśnienie hydrostatyczne). Wpływa to na zróżnicowanie organizmów zamieszkujących poszczególnie partie wód. Gatunki można podzielić na wyraźne grupy o ustalonym składzie i zależnościach troficznych (pokarmowych) określanych jako plankton, nekton, bentos. Układ stref i terminologia jest zbliżona dla wód śródlądowych (stawy, jeziora) i słonych (morza i oceany).

Największe naturalne jeziora świata:

1. Morze Kaspijskie
2. Górne
3. Wiktorii
4. Huron
5. Michigan
6. Tanganika
7. Bajkał

Rosliny plywajac :
-Pływacz zwyczajny
-Rzęsa trójrowkowa
-Osoka aloesowata
-Żabiściek pływający
Rosliny wynurzone
-Grzybienie białe
-Grążel żółty
-Grzybieńczyk wodny
-Rdest ziemnowodny
-Kotewka orzech wodny
Rosliny zanurzone
-Moczarka kanadyjska
-Jaskier wodny
-Ramienica
krucha
-Rogatek sztywny
-Przęstka pospolita
-Rdestnica kędzierzawa
-Wywłócznik kłosowy
-Okrężnica bagienna

czynniki warunkujące życie w jeziorze;
- temaperatura
-światło
-tlen
-substancje mineralne
-pozywienie

Oprócz ryb zamieszkujących zbiorniki wodne naszego kraju, istnieje wiele organizmów, stanowiących ogromną część fauny, z których podstawowe gromady i typy reprezentowane są przez jeden lub więcej rodzajów. Wiele z tych zwierząt zasługuje na uwagę ze względu na ciekawą budowę ciała, tryb życia oraz stosunkowo łatwą ich hodowlę. Najczęściej przynoszone są one do oczek wodnych z pokarmem lub roślinami. Część z nich nie stanowi zagrożenia dla ryb, inne zaś mogą na nich pasożytować, stwarzając również zagrożenie dla ikry lub narybku.
Jeśli trafią one do naszych zbiorników, warto poświęcić nieco czasu na stworzenie im odpowiednich warunków bytowania. Nie mogą być trzymane wraz z rybami, natomiast w specjalnie przeznaczonych do tego celu, oddzielnych zbiornikach; stanowią interesujący obiekt obserwacji.
Przed przystąpieniem do omawiania poszczególnych gatunków należałoby zapoznać się z klasyfikacją tych organizmów.


Bentos - ogół organizmów zwierzęcych i roślinnych, zamieszkujących dno zbiorników wodnych, przytwierdzonych lub osiadłych na nim, albo zamieszkujących osady denne (ślimaki, małże).

Peryfiton - organizmy osiadłe (roślinne i zwierzęce), przyczepione do łodyg i liści roślin, korzeni itp. (gąbki słodkowodne, stułbie).

Plankton - zespół drobnych organizmów roślinnych i zwierzęcych, unoszących się w wodzie i w większym (np. fitoplankton) lub mniejszym (np. zooplankton) stopniu zależnych od prądów. Charakterystyczną cechą zwierząt planktonowych jest ich przezroczystość (oczliki, rozwielitki)

Nekton - organizmy zwierzęce zdolne do swobodnego pływania w przybrzeżnej i otwartej strefie wód (ryby, płazy).

Neuston - drobne organizmy, żyjące na błonie powierzchniowej wód stojących lub pod nią (pierwotniaki, nartniki).
19 4 19
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci