Do zrobienia załatki potrzeba 100 gramów orzechów włoskich, 150 gramów sera pleśniowego, 125 gramów ananasa z puszki, 250 gramów kapusty pekińskiej. Korzystając z podanych cen ustal ile kosztują produkty na sałatke.

Orzechy włoskie 200g Cena(za opakowanie) 6,40 zł
Ser pleśniowy 15 dag Cena(za opakowanie) 4,29zł
ananas(w plastrach) 375g Cena(za opakowanie) 2,97zł
kapusta pekińska 1kg Cena(za opakowanie) 2,16zł

I zapiszcie obliczenia
Dzięki z góry za rozwiązanie :)

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-04T19:29:36+01:00
Do zrobienia załatki potrzeba 100 gramów orzechów włoskich, 150 gramów sera pleśniowego, 125 gramów ananasa z puszki, 250 gramów kapusty pekińskiej. Korzystając z podanych cen ustal ile kosztują produkty na sałatke.

Orzechy włoskie 100g * 6,40 zł /200g = 3,20 zł.
Ser pleśniowy 15 dag = 150g
150g* 4,29zł /150g = 4,29zł.
ananas 125g * 2,97zł / 375g = 0,99zł.
kapusta pekińska
1kg = 1000g
250g * 2,16zł /1000g = 0,54zł.

3,20zł. + 4,29zł. + 0,99zł. + 0,54zł = 9,02 zł.

w ułamkach można to przedstawić następująco:
320/100 + 429/100 + 99/100 + 54/100 = 902/100 = 9 i 2/100 = 9zł. i 2grosze
1zł = 100 groszy

Produkty na sałatkę kosztują 9zł i 2 grosze tj. 9,02zł.
2009-12-04T19:29:23+01:00
Ile wydano na orzech włoskie?
6.40:2=3.20
Ile wydano na ser pleśniowy?
15dag = 15g
Ile wydano na ananasa z puszki?
2.97zł÷3=0.99
Ile wydano na kapustę pekińską?
2.16÷4=0.54
Ile wydano na sałatkę?
3.20+4.29+0.99+0.54=9.02

odp. na sałatkę wydano 9.02 zł.