Odpowiedzi

2009-12-05T15:04:20+01:00
Santiago to główny bohater opowiadania „stary człowiek i morze” E. Hamingwaja. Był ubogim, samotnym starym rybakiem. Mieszkał w Gofstromie i zajmował się łowiectwem
Patrzac na starca budzilo sie we mnie wspolczucie „Był chody i suchy, na karku miał widoczne głębokie bruzdy. Na skórze miał widoczne plamy po niezłośliwym raku skóry. Ręce jego poorane były szramami od wciągania lina ryb”. jedynie oczy były niezłomne i zdradzały cechy usposobienia bohatera. Jego oczy były błękitne i nieco wyblakłe od słońca. Uwagę zwracały jego „ramiona wciąż jeszcze silne, choć bardzo stare” oraz ubogi strój, który stanowiła połatana koszula przypominająca żagiel.
Bohater był samotny, jego żona zmarła przed kilkoma laty. Najbliższym przyjacielem rybaka był Mamolin, kilkunastoletni chłopiec, który od piątego roku życia towarzyszył mu w wyprawach morskich i uczył się stuki łowienia ryb. Wzruszająca jest przyjaźń, jaką darzy chłopca, o którego dba pod każdym względem. Troszczy się o jego bezpieczeństwo i dobre relacje z rodzicami, jest dla niego czuły i życzliwy, traktuje go jak członka najbliższej rodziny. Zresztą Mamolin odwzajemnia starcowi uczucia.
3 4 3