Ola kupiła 2 kg. bananów i 3 kg. mandarynek,płacąc łącznie 20 zł. Basia zaś kupiła o połowę więcej kilogramów bananów i o 33 i 1/3% mniej kilogramów mandarynek niż Ola.Zapłaciła razem 17,5 zł. Ile należy zapłacic za 4 kg. tych bananów i 6kg. takich mandarynek?

2

Odpowiedzi

2009-12-05T15:53:46+01:00
X - koszt 1 kg bananów
y - koszt jednego kg mandarynek
2x + 3y = 20
3x + y = 17,50 - obliczamy y
y = 17,50 - 3x - wstawiamy do pierwszego równania
2x + 3(17,50 - 3x) = 17,50
2x + 52,50 - 9x = 17,50
- 7x = - 35
x = 5 zł
y = 17,50 - 3x = 17,50 - 15 = 2,50 zł
kg bananów kosztował 5 zł
kg mandarynek kosztował 2,50 zł
4 kg bananów = 4 razy 5 = 20 zł
6 kg mandarynek = 6 razy 2,50 = 15 zł

1 4 1
2009-12-05T16:03:14+01:00
X- koszt 1 kg bananów
y - koszt 1 kg mandarynek

2x+3y=20
3x+3y*0,333=17,5

2x+3y=20
3x+1y=17,5

2x+3y=20
y=17,5-3x

2x+3(17,5-3x)=20
y=17,5-3x

2x+52,5-9x=20
y=17,5-3x

-7x=20-52,5
y=17,5-3x

-7x=-32,5 /*(-1)
y=17,5-3x

7x=32,5
y=17,5-3x

x=4,64
y=3,58

1 kg bananów kosztuje 4,64 zł, a 1 kg madnarynek kosztuje 3,58 zł
teraz obliczamy ile trzeba zapłacić za 4 kg. tych bananów i 6kg. takich mandarynek?
4*4,64+6*3,58=40,04 zł