×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Opisz rejon: Wyżyna Brazylijska. Opisz: położenie, ukształtowanie powierzchni, wody, klimat, surowce mineralne, rolnictwo, ludność. Z tym, że to ma być

tak, np. 1. Położenie..............................(dużo o tym xD )
2. Ukształtowanie powierzchni......................
Itd. ;) Prosiłabym tego jak najwięcej i jak najszybciej ;) I większość, żeby nie była z neta bo to ma nie być z neta =D Tak swoimi słowami i wgl.. ;)
Z góry dziękuję=**
1

Odpowiedzi

2009-12-05T17:02:14+00:00
1. położenie- jest to wyżyna we wschodniej części Ameryki Południowej, między Oceanem Atlantyckim, Niziną Amazonki i Niziną La Platy. Powierzchnia 6 mln km², prawie w całości znajduje się na terytorium Brazylii.
2. ukształtowanie powierzchni- zbudowana ze skał krystalicznych tarczy prekambryjskiej, w późniejszych okresach pokrytych częściowo lawą i skałami osadowymi. W rzeźbie terenu przeważają formy stołowe i kopulaste o wysokości 500-1000 m. Najwyższe wzniesienia na krawędziach Wyżyny Brazylijskiej sięgają jednak 2800 m n.p.m. (Bandeira, 2890 m).
3. wody - wyżynę Brazylijską odwadniają liczne rzeki, głównie Parana i jej dopływy, Săo Francisco oraz dopływy Amazonki - Madeira, Tapajós, Xingu i Tocantins.
4. klimat- klimat zwrotnikowy, o dwóch porach roku: suchej i wilgotnej, sprzyja wietrzeniu chemicznemu skał. Najtwardsze skały przybierają w takich warunkach charakterystyczne kształty, spotykane głównie na wybrzeżu (skalne wzgórza w kształcie "głów cukru" w Rio de Janeiro). Na północnym-wschodzie wykształciła się formacja krzaczastego lasu o roślinach sucholubnych (caatinga). Południowa część zajęta jest przez sawanny. Wzdłuż dolin rzecznych występują lasy galeriowe.
5. surowce mineralne- od XVII w. teren Wyżyny Brazylijskiej był obszarem eksploatacji złota. Wydobywa się tu także diamenty, metale kolorowe, mangan oraz rudy żelaza.
6. rolnictwo- prowadzi się również ekstensywną hodowlę bydła, uprawia rośliny tropikalne.
76 4 76
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci