×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

,,Miarą wartości człowieka jest jego świadome działanie"-porównaj oraz oceń postawy i czyny Pawła Obareckiego i Stanisławy Bozowskiej.Wyjaśni swój stosunek

do bohaterów;która postać jest Ci bliższa,która jest godna naśladowania?A może dostrzegasz 3 drogę realizacji swoich ideałów.
Minimum 2 str.

to jest lektura ,,Siłaczka"
1

Odpowiedzi

2009-12-06T10:23:32+00:00
W noweli pt. Siłaczka Stefan Żeromski opisuje drogę życiowych zmagań Stanisławy Bozowskiej i Pawła Obareckiego.
W czasach studenckich Paweł toczył zaciekłe dyskusję o konieczności przebudowy świata i zaangażowania społeczeństwa. Był energiczny, śmiały i odważny. Po przyjeździe do Obrzydłówka stracił tą odwagę i zapał.
Natomiast Stanisława całe swoje życie poświęciła realizacji haseł pozytywistycznych. Nade wszystko pragneła wiedzy by przekazać ją innym. po ukończeniu studiów z uporem realizuje swole ideały pracując jako wiejska nauczycielka.pomimo ubóstwa na które się zdecydowała zachowała miły i pogodny charakter.była nieugiętą działaczką społeczną.
Postać nauczycielki jest godna podziwu. Poniosła klęskę fizyczna ale odniosła zwycięztwo moralne, gdyż do końca pozostała wierna swoim ideałom.
Natomiast Obarecki załamuje się , i wybiera wygodny tryb życia. Zaakceptował istniejące warunki i dopasował się do nich porzucając młodzieńcze ideały. Stał sie jednym z tych ludzi którymi wcześniej pogardzał.
Trudno jednoznacznie ocenić te postacie. Potępiając Obareckiego możemy spróbować go zrozumieć a nawet usprawiedliwić. Z kolei Stasia mogłaby wiecej zdziałać gdyby bardziej dbała o siebie.
1 5 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci