Cześć
Mam problem z zadaniem ze sztuki, mam napisać analizę dowolnego obrazu impresjonistycznego. Mam prośbę, żeby w tej analizie były zawarte następujące punkty:
1. Autor i tytuł
2. Wiek, styl, kierunek.
3. Temat dzieła
4. Kompozycja, linie, kierunki, 8 podziałów w obrazie
5. Przestrzeń, modelunek światłocieniowy
6. Zastosowany rodzaj perspektywy
7. Sposób malowania, faktura dzieła
8. Wymowa dzieła, przekaz literacki
9. Przykłady dzieł innych artystów tego samego keirunku
10. Własne zdanie na temat omawianego obrazu

Proszę, żeby zadanie było napisane w formie takich właśnie punktów. Z góry wielkie dzięki gdyż ze sztuki nie jestem zbytnio dobry, a chciałbym dostać jakąś dobrą ocenę :)

1

Odpowiedzi

2009-12-06T13:39:57+01:00
1. Autor i tytuł.
tytuł: "Dworzec Saintz-Lazare"
Autor: Claude Monet

2. Wiek, styl, kierunek.
Czas powstania (wiek): 1877
tematyka:pejzaż miejski
kierunek: impresjonizm

3. Temat dzieła
Tematem dzieła jest paryski dworzec Saint-Lazare.

4. Kompozycja, linie, kierunki, 8 podziałów w obrazie
Impresjoniści nie tworzyli w pracowniach, lecz w plenerze. Tu plenerem nie są łąki czy brzeg morza, lecz ruchliwe miasto.
Aby podkreślic wrażenie ruchu parowozów, Monet ukazał je w chwili, gdy wtaczają się na stację, wyłaniając się z kłębów dymu.
Pierwszy plan, dzięki temu, że znajduje się w cieniu dachu, przedstawiony został w brązach i błękitach.
Drugi plan, czyli kamienice w pobliżu dworca, został ozłocony popołudniowymi promieniami słońca.
Mimo iż Saint-Lazare był dworcem pasażerskim, to jednak ludzi prawie nie widać na obrazie. Dla Moneta prawdziwymi bohaterami stały się parowozy, dzięki którym odległości nagle się zmniejszyły, a podróż stała się szybsza i wygodniejsza.

5. Przestrzeń, modelunek światłocieniowy
W impresjonizmie bardzo ważną rolę odgrywało światło. Aby namalować obraz w łagodnych barwach, trzeba było pracować po południu. "Późne" słońce delikatnie przebijające się przez szklany dach dworca oraz kłęby dymu dają tutaj wrażenie lekkiej mgiełki.

6. Zastosowany rodzaj perspektywy
Artysta przedstawia nam paryski dworzec z perspektywy głównych bohaterów, czyli pociągów! Malował, siedząc na torach, dzięki czemu całą akcję obserwujemy na poziomie ruchu kolejowego.

7. Sposób malowania, faktura dzieła.
Impresjoniści malowali prawdziwe miejsca, ale nie w sposób fotograficzny. Najważniejsze było wrażenie. Osiągano je przez szybkie nakładanie farby małymi plamkami. Patrząc na obraz, plamki zlewają się, tworząc jakiś kształt. To w czasie patrzenia powstaje obraz, a nie podczas malowania!

8. Wymowa dzieła, przekaz literacki
Symbolem postępu technicznego są nie tylko pociągi, ale i architektura, która wykorzystuje szkło i stal. To między innymi dworce budowano z tych surowców.

9. Przykłady dzieł innych artystów tego samego kierunku.
Pierre Bonnard- Akt w wannie
Mary Cassatt - Dziewczynki bawiące się na plaży
wystarczą dwa?

10. Własne zdanie na temat omawianego obrazu
Monet jako artysta XIX wieku był świadkiem ogromnego rozwoju przemysłu, dlatego w jego dziełach często pojawia się motyw postepu technicznego. Omawiany obraz nie jest jedynym obrazem, paryskiego dworca. Pracownia Moneta mieściła się tuż obok, ukazał dworzec w róznych porach dnia i roku. To fascynujący obraz, który po dokładnym przyjrzeniu uwidocznia ruch przedmiotów i postaci.
3 5 3