Odpowiedzi

2009-12-07T13:53:40+01:00
Bo rafy to pożywienie dla wielu ryb i ssaków oraz mieszkanie ich
13 1 13
2009-12-07T14:13:20+01:00
Zagrożeniem dla raf koralowych jest najczęściej, lecz nie wyłącznie, działalność człowieka. Korale zabijają zarazy oliwne i osady z nadmorskich fabryk. Jednym z głównych zagrożeń jest podwodna turystyka i nadmierne kolekcjonowanie wielu gatunków, szczególnie tych, które rosną bardzo powoli. Śródziemnomorskie, wolno rosnące korale, np. koral czerwony, były najbardziej eksploatowane ze wszystkich korali na świecie i zawsze chętnie poławiane dla celów jubilerskich i zdobniczych. w wyniku zanieczyszczeń i nadmiernej eksploatacji bardzo zmalała liczebność tych zwierząt.
Rafy koralowe drążone są przez gąbki, robaki, muszle, jeże morskie i ślimaki, żywiące się koralowcami. Także różne gatunki ryb zjadają żyjące koralowce: nagozęby np. swoimi ostrymi przednimi zębami odrywają małe kawałki rafy. Przy pomocy zębów trzonowych miażdżą odgryzione kęsy, aby dotrzeć do smacznego mięsa polipów.
Koralowce są zagrożone również przez wzrastającą populacje rozgwiazdy zwanej koroną cierniową. Zwierzę to, przez szczeliny w szkielecie kolonii korala, wsuwa swój żołądek do środka polipa, a enzymy wydzielane przez jego żołądek trawią stopniową całą tkankę organiczna wchodzącą w skład ciała korala. Strawione tkanki korala są następnie wsysane przez rozgwiazdę.
23 4 23
2009-12-07T16:11:07+01:00
Uważam, że ludzie powinni zapoprzestać wykorzystywaniu raf koralowych dla celów gospodarczych, gdyż przez to ginie wiele gatunków ryb. W dzisiejszych czasach można zrobić coś na zwór raf, aby wyglądały jak prawdziwe, dzięki czemu zniknęłoby ryzyko wymarcia zwierząt. Rafy są bardzo potrzebne do życia różnorodnych organizmów, gdyby człowiek wykorzystywał co raz to więcej raf mogłoby tych organizmów zabraknąć.
Jak czułby się człowiek, gdyby wycięto mu sad, tylko po to, żeby inni mogli mieć ładne ozdoby w domu, czy urozmaicone (tutaj nie mogę przypomnieć tego słowa, myślę, że poradzisz sobie)? Na pewno niebyłby zadowolony, dlatego uważam, iż wykorzystywanie raf koralowych w celach gospodarczych powinno być zabronione.
38 3 38