×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-06T20:23:31+00:00
Sumerzy byli ludem nieznanego pochodzenia, który miał swój język. Sumerzy w 4tysiącleciu pne stworzyli bardzo rozwiniętą cywilizację w Mezopotamii .
Wierzenia Sumerów oparte były na kulcie sił przyrody i bóstw astralnych, a władcy sumeryjskich państw opierali się na radach astrologów a także wróżbitów, bez których nie podejmowali najważniejszych decyzji. Panteon Sumerów był wielki, a jego wpływy odcisnęły się na wierzeniach ludów na terenie Mezopotamii przez wielki okres czasu. Każde główne bóstwo miało swą główną świątynię w innym mieście. Najważniejsi to:
Anu, Dumuzi, Enki, Anat, Inana.
Sumerowie wynaleźli pismo klinowe, które odciskano w miękkiej glinie.
Ponadto wynaleźli:
koło gancarskie
sieci irygacyjne
możliwość spalania cegły,
dzielenie koła
Byli także bardzo dobrymi matematykami: 60-tny system liczenia, kalendarz, pomiar wagi i miary.

Chcesz więcej prv
2009-12-06T23:13:54+00:00
Panstwo Sumerów istaniało w południowej części Mezopotamii nad Zatoką Perską teren nie byl górzysty. Nikt nie wie skąd oni się tam wzieli mówiono że przybyli z gór lecz jest to nie potwierdzone, za to mieli oni już wielkie doświadczenia w odkryciach. Ich naród istnial przez około piećset lat. Ich gliniane tabliczki zostały (na przełomie XIX i XX wieku) w Niniwie, stolicy Asyrii i w Nipur, pozwoliły zrekonstruować dzieje tego państwa. Znaleziono tam bibliotekę króla Asurbanipala, zawierającą całą ówczesną wiedzę Sumerów z co najmniej stu dziedzin nauki, przekazaną im - jak twierdzą - przez dwunastu bogów. Jest tam niesamowicie wiele informacji o gwiazdach i planetach, wiele zagadnień matematycznych i medycznych, tajniki metalurgii, rolnictwa i sztuki budowania rurociągów. Najbardziej szokująca jest ich znajomość astronomii do dziś nie wiadomo skąd posiadali oni aż tak wielką wiedzę i kto im ją przekazał. Summerowie już ponad sześć tysięcy lat temu wiedzieli że ziemia obraca się w okół słońca a nie słońce wokół ziemi. Znali także dobrze budowe układu słonecznego. To oni podzielili niebo na 12 znaków zodiaku. Dobrze znali nazwy wszystkich planet,ich rozmieszczenie i całą ich historie. A przecież Uran został odkryty w 1782, Neptun w 1846, a Pluton zaledwie w 1930 roku. Wg Sumerów 4 miliardy lat temu w nasz system słoneczny wdarł się najeźdźca z głębin kosmosu - Nibiru. Była to planeta wielkości Ziemi i - jak obliczyli naukowcy z NASA - musiała poruszać się z prędkością 65 tys. km/godz.Wokół naszego Słońca krążyły wówczas: Merkury, Wenus, Mars, Tiamat ze swym księżycem, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton. Poruszały się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.
1 1 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci