<układy równań, nie trzeba rozwiązywać>

Na początku tygodnia w sklepie było łącznie 125 telewizorów i magnetowidów, w ciągu tygodnia sprzedano 1/3 ilości telewizorów, ale zaraz 2 zwrócono oraz sprzedano 20% znajdujących się w sklepie magnetowidów. W końcu tygodnia w sklepie było łącznie 94 sztuk telewizorów i magnetowidów. Ile telewizorów a ile magnetowidów było na początku tygodnia w sklepie?

jajko z niespodzianką waży 100 gramów. Ile waży jajo a ile niespodzianka jeśli niespodzianka jest o 10 gramów cięższa od jajka?

Za trzy złote kupiłam chleb i 3 bułki. Cena bułki stanowi trzecią część ceny chleba. Ile złotych kosztował chleb a ile bułka?

Do sklepu z obuwiem przywieziono 15 par adidasów w dwóch cenach: po 75 i po 110 zł na łączną sumą 1370 złotych. Ile par tańszych, a ile par droższych adidasów było w tej dostawie?

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-06T22:18:59+01:00
Na początku tygodnia w sklepie było łącznie 125 telewizorów i magnetowidów, w ciągu tygodnia sprzedano 1/3 ilości telewizorów, ale zaraz 2 zwrócono oraz sprzedano 20% znajdujących się w sklepie magnetowidów. W końcu tygodnia w sklepie było łącznie 94 sztuk telewizorów i magnetowidów. Ile telewizorów a ile magnetowidów było na początku tygodnia w sklepie?

x+y=125
2/3x+2+0,8y=94


jajko z niespodzianką waży 100 gramów. Ile waży jajo a ile niespodzianka jeśli niespodzianka jest o 10 gramów cięższa od jajka?

x+y=100
y=x+10


Za trzy złote kupiłam chleb i 3 bułki. Cena bułki stanowi trzecią część ceny chleba. Ile złotych kosztował chleb a ile bułka?

x+3y=3
y=1/3x


Do sklepu z obuwiem przywieziono 15 par adidasów w dwóch cenach: po 75 i po 110 zł na łączną sumą 1370 złotych. Ile par tańszych, a ile par droższych adidasów było w tej dostawie?

x+y=15
75x+110y=1370


2009-12-06T22:19:04+01:00
Jajko z niespodzianką waży 100 gramów. Ile waży jajo a ile niespodzianka jeśli niespodzianka jest o 10 gramów cięższa od jajka?

x = niespodzianka
y = jajko

x+y= 100g
x-y= 10g


10g + 2y= 100g
x= 10g+y

45g=y
x= 55g

Za trzy złote kupiłam chleb i 3 bułki. Cena bułki stanowi trzecią część ceny chleba. Ile złotych kosztował chleb a ile bułka?


cena bułki B
cena chleba C


C+3B = 3zł
B = 1/3C

C= 1.5zł
B=0,5zł