Zadanie 1) W trzech klasach szóstych było 82 uczniów.W klasie VIb było o 2 uczniów mniej niż w klasie VIa,a liczba uczniów klasy VIc stanowiła ⅘ liczby klasy VIa.Ilu uczniów było w każdej klasie?

Zadanie 2) Za kilogram jabłek i kilogram gruszek zapłacono 7,20zł. Ile kosztowały jabłka,a ile gruszki,jeżeli cena gruszek była o 1,20zł wyższa niż cena jabłek?

Z góry dzięki za odp :)

3

Odpowiedzi

2009-12-07T16:40:18+01:00
1
6b - 26
6c - 29
6a - 29

2
gruszki 4,20zl
jabka 3zl
13 1 13
2009-12-07T16:42:23+01:00
1)
x - liczba uczniów w klasie VI a
x-2 - liczba uczniów w klasie VI b
⅘x - liczba uczniów w klasie VI c

x + x-2 + ⅘x = 82
2⅘x = 84
14/5x = 84 /*5
14x = 420
x = 30

Odp. W klasie VI a było 30 uczniów, w klasie VI b było 30-2=28 uczniów a w VI c było ⅘*30=24 uczniów.

2)
x - cena jabłek
x + 1,2 - cana gruszek

x+x+1,2=7,2
2x = 6
x = 3

Odp. Cena jabłek to 3 zł, a gruszek 3+1,2= 4,20zł.
10 4 10
2009-12-07T16:53:37+01:00
Zadanie 1) W trzech klasach szóstych było 82 uczniów.W klasie VIb było o 2 uczniów mniej niż w klasie VIa,a liczba uczniów klasy VIc stanowiła ⅘ liczby klasy VIa.Ilu uczniów było w każdej klasie?

x-liczba uczniów w klasie VIa
x-2 =liczba uczniów w klasie VIb
⅘ x-liczba uczniów w VIc

x+x-2+⅘ x=82
2⅘ x=82+2
2⅘ x=84
14/5x=84 / *5
14x=420
x=30
VIa=30 uczniów
VIb=28 uczniów
VIc=⅘ *30=24 uczniów

Zadanie 2) Za kilogram jabłek i kilogram gruszek zapłacono 7,20zł. Ile kosztowały jabłka,a ile gruszki,jeżeli cena gruszek była o 1,20zł wyższa niż cena jabłek?

x-cena jabłek
x+1,20 - cena gruszek

x+x+1,20=7,20
2x=7,20-1,20
2x=6 |:2
x=3(jabłka)
x+1,20zł-> 3zł+1,20zł=4,20zł(gruszki)





88 4 88