V to predkosc
s to droga
t to czas
tym sposobem rozwiazcie te 2 zadania:
pociag jedzie z predkoscia 30 metrow na sekunde.
w jakim czsie pokona trase 252 km ?
Dane:
v= 30m/s
s=252km

Szukane:
t= ?
Rozwiązanie ..... ?

2. Z jaka predkoscia powinien poruszac sie kolaż , aby trase o dlugosci 242km pokonac w czasie piec i pol godziny.
dane:
t=5h 30 min
s=242km

szukane
v=?

Musicie odpowiedziec na oba, jak dacie na jedno niestety uznam to za spam. z gory dzieki ;)

2

Odpowiedzi

2009-12-07T17:13:07+01:00
1.
v=s/t 1km=1000m
30=252000/t /*t
30t=252000 /: 30
t=8400 s
t=2,33h
2.
5*60=300
300+30=330
t=330*60=19800s
s=242000m
v=242000/19800
v=12,22 m/s
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-07T17:21:54+01:00
Zad. 1

najpierw musisz zamienić jednostki, czyli
1. albo prędkość z metrów na sekundy na kilometry na godzinę v=30m/s=30*3600/1000=8,33 km/h (mnożysz przez 3600 - ilość sekund w godzinie i dzielisz przez 1000 - ilość metrów w kilometrze)
2. albo drogę z kilometrów na metry 252 km = 252 000 m

następnie przekształcasz wzór v=s/t - masz go podanego w jednostkach km (czyli droga - s) dzielony przez h (czyli czas - t)

v=s/t
vt=s
t=s/v

i podstawiasz otrzymane wcześniej wartości

t=252/108
t=2,33 h

lub

t=252000/30
t=8400 sekund=2,33h

zad. 2

to już prościzna, po prostu podstawiasz do wzoru v=s/t
v=242/5,5
v=44 km/h
4 4 4