1.Przedstaw charakterystykę tkanki mięśniowej, nerwowej i łącznej płynnej ?

2.Opisz budowę i funkcje mitochondrium, Aparatu Golgiego, Jądra komórkowego.

3.Wyjaśnij różnicę w budowie tkanki chrzęstnej i tkanki kostnej.

4.wybierz i wyjaśnij 5 darów ducha świętegopierwsze 3 pytania to tak nie rozpisywać się bo ja i tak tego nie rozumiem ale mam tego z tego poprawkę.. -.-

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-07T18:37:14+01:00
1.
tkanka mięśniowa- komórki tkanki mięśniowej, kurcząc się i rozkurczając umożliwiają ruch organizmu oraz transport różnych substancji w jego wnętrzu.

tkanka nerwowa- aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, musi istnieć kontrola procesów, które w nim zachodzą. Zadania te wykonuje układ nerwowy, który składa się z tkanki nerwowej. Tworzą ją komórki nerwowe, zwane neuronami, otoczone przez komórki glejowe.

tkanka łączna- stanowi największą część masy ciała. Dzieli się na chrzęstną, kostną i tłuszczową oraz tkankę płynną - krew. Komórki tej tkanki nie przylegają do siebie tak ściśle , jak komórki nabłonka lecz są luźno rozrzucone w substancji międzykomórkowej.

2.
mitochondrium - ma dwie błony z których wewnętrzna jest silnie pofałdowana. W tych organellach zachodzi proces uwalniania energii niezbędnej do zycia komórki.

Aparat Golgiego- ma postać stosu przylegających do siebie spłaszczonych pęcherzyków.Każdy z nich przechowuje i modyfikuje białka.

jądro komórkowe- zawiera materiał genetyczny który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komórki. Od cytoplazmy jądro oddziela podwójna błona która ma liczne otwory , tzw. pory jądrowe.

3.
tkanka kostna jest bardzo twarda i nie tak elastyczna jak chrzęstna.tkanka chrzęstna jest odporna na urazy mechaniczne, szczególnie na rozciąganie i chroni kości przed ścieraniem.

4.
1. Dar mądrości-Jest to dar patrzenia na rzeczywistość oczami Boga, widzenia wszystkiego w perspektywie wieczności.

2. Dar rozumu-Jest on sztuką wnikania w tajemnice Boże.

3. Dar wiedzy-Jest on poznawaniem prawdy o Bogu i budowaniem wiedzy o sobie, ludziach i świecie na tej właśnie prawdzie.

4. Dar męstwa-Daje siłę „Ducha”, potrzebną w trudnych doświadczeniach życia

5.Dar rady- Dar rady przynosi duchowy pokój, uzdalnia do entuzjazmu i do działania. Jest źródłem pasji życia.

Pozdrawiam :D
4 5 4