×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

W oparciu o tekst sztuki Szekspira uzasadnij w formie rozprawki że wraz z rozwojem akcji Makbet - prawy rycerz przekrztałca się w mordercę,ginie w nim

wszystko co dobre i moralne
1

Odpowiedzi

2009-08-29T14:10:51+00:00
Bohater Szekspira sam dokonuje wyborów. podejmuje świadome decyzje, które prowadzą do jego ostatecznej klęski i stoczenia się na dno. Czarownice jedynie rozbudzają ambicję Makbeta, która saje się wybujała i niebezpieczna.
Bohater tragedii antycznej (Antygona, Edyp) wzbudza litość (tu kleska była karą za niewinność), natomiast kara jaka spotyka Makbeta odbierana jest jako w pełni zasłużona. Przez to, że ginie w nim wszystko co dobre i moralne, bohater Szekspira nie wzbudza w czytelniku litości. Trzeba także zwrócić uwagę, że jego tragizm wynika przede wszystkim z tego, iż ma nadzieję, że po popełnieniu zbrodni będzie mógł żyć normalne, lecz okazało się to niemożliwe do spełnienia. Jedna zbrodnia pociąga za sobą kolejne- nie ma zbrodni ostatnich. Makbet nie potrafi przeciwstawić się siłom zła, czyli z jednej strony własnej ambicji i żądzy władzy, zaś z drugiej sprzyjającym okolicznościom.
Makbet nie jest jednak człowiekiem jednoznacznie złym. Ma bowiem sumienie i jest w pełni świadomy okrucieństwa swych czynów. Nie jest jednak w stanie dokonać właściwego wyboru. Siłami, które go niszczą są ambicja i rządza władzy. Z biegiem czasu Makbet przechodzi wyraźną zmianę spowodowaną swymi czynami. Duży wpływ ma na niego także Lady Makbet. Liczą, że po popełnionej zbrodni będą mogli zapomnieć o tym co się stało. Niestety los pokazuje, że zbrodnia tylko oddaliła ich od siebie. W rezultacie Lady Makbet nie wytrzymuje psychicznie i popełnia samobójstwo.

Pozdrawiam,
matteushq
1 4 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci