×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Napisz gdzie dzisiaj spotykamy się z kulturą grecką.Wymień dziedziny życia i przykłady, dluga notatka na czwartek. przynajmniej 1 strona A5 ...:)

1

Odpowiedzi

2009-12-07T18:40:19+00:00

możemy znalesc w Architektura i rzezbiarstwo: W rzezbiarstwie i architekturze greckiej skupiano sie na idealach - idealnym uchwyceniu ludzkiego ciala w rzezbie i idealnych proporcjach budowli w architekturze.
Rzezby w antycznej grecji chrakteryzowaly sie idealizmem, naturalizmem i realizmem. Bylo w nich widac ruch i harmonie. Dlatego w dziedzinie rzezby greccy mistrzowie przez wiele wiekow byli niezrownani. Najbardziej znani rzezbiarze to m.in. Myron (jego dzielo to rzezba pt. Dyskobol), Fidiasz (Atena Partenos, Zeus Olimpyjski), Poliklet (Doryforos).Wszyscy tworzyli okolo V w. p.n.e. Grecy byli takze mistrzami w sztuce garncarskiej.
Wspaniałość greckiej architektury nie polegala na wysokim poziomie techniki, lecz na genialnym wyczuciu proporcji oraz wyostrzonej świadomości perspektywy.
Do najwybitniejszych budowli naleza: Akropol z Partenonem i budowle u stop wzgorza m.in. teatr Dionizosa oraz pozostalosci Agory - rynku. Architekture grecka cechowaly m.in. kolumny( trzy typy w roznych okresach: dorycki, jonski i koryncki) i plaskie, trojkatne dachy.
Warto wspomniec, ze Grecy jako pierwsi zbudowali czesciowo kryte budowle do cwiczen fizycznych- gimnazjony. W gimnazjonach również nauczano i stąd współczesne szkoły średnie noszą nazwę gimnazjum.
Rzezby i architektura Grecji opierala sie na harmonii matematycznej. Przez wieki pozostaly wzorem do nasladowania, a dzis wciaz sie nimi inspirujemy i uznajemy za wspaniale dziela sztuki.
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci