Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4,80 zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60 zł. Jaka była cena jednej spinki i jednej gumki?

Wiem że zadanie banalne,ale dzisiaj nie myślę.
Zadanie dotyczące układów równań.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-07T20:43:27+01:00
X- gumki
y -spinki

4x+ 6 y= 4,80
x+ 10y=4,60 /*(-4)

4x+6y=4,8
-4x-40y=-18,4
------------------dodajemy
-34y=-13,6 /*(-1)
34y=13,6
y=0,4

x+ 10y=4,60
x=4,6-10y
x=4,6-4
x=0,6

Jedna gumka kosztowała 60 gr, a spinka 40 gr
2009-12-07T20:50:19+01:00
4g+6s=480
1g+10s=460

4g+6s=480
-4g-40s=-1840

-34s=-1360
1s=40groszy

1g=460-400
1g= 60groszy