Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-07T21:12:38+01:00
4 * cena czekolady + 4 * cena batonu = 12 zł
2 * cena czekolady + 6 * cena batonu = 9,20 zł

4 * cena czekolady + 4 * cena batonu = 12 zł
4* (cena czekolady + cena batonu) = 12 zł /:4
cena czekolady + cena batonu = 3 zł
Zatem cena czekolady to 3 zł minus cena batonu
zatem
6 * cena batonu = 6 * (3 zł - cena czekolady) = 18 zł - 6 * cena czekolady
więc
2 * cena czekolady + 6 * cena batonu = 9,20 zł
2 * cena czekolady + 18 zł - 6 * cena czekolady = 9,20 zł
-4 * cena czekolady = 9,20 - 18
-4 * cena czekolady = -8,80 zł /:(-4)
cena czekolady = 2,20 zł
zatem cena batonu = 3-2,20 = 0,80 zł

lub

4 * cena czekolady + 4 * cena batonu = 12 zł
2 * cena czekolady + 6 * cena batonu = 9,20 zł

4 * cena czekolady + 4 * cena batonu = 12 zł
zatem
4 czekolady kosztują tyle co 12 zł minus 4 batony
2 czekolady kosztują połowę mniej czyli 6 zł minus 2 batony
1 czekolada kosztuje jeszcze połowę mniej czyli 3 zł minus 1 baton

Po podstawieniu mamy
2 * cena czekolady + 6 * cena batonu = 9,20 zł
6 zł - 2 batony + 6 batonów = 9,20 zł
6 zł + 4 batony = 9,20
4 batony = 9,20 - 6 zł
4 batony = 3,20 zł
zatem jeden baton kosztuje 3,20 : 4 = 0,80 zł
zatem jedna czekolada kosztuje 3 zł minus jeden baton więc 3 zł - 0,80 zł = 2,20 zł
17 3 17
2009-12-07T21:15:38+01:00
Jezeli nie mozna z dwoma niewiadomymi to rozumiem ze z samym x można (z jedną ,niewiadomą)

x-1czekolada
(12zł-4x):4 - 1 baton
2x+6(3zł-x)=9,20zł
2x+18-6x=9,20
-4x=9,20-18
-4x=-8,8/:(-4)
x=2,2zł

1 czekolada - 2,20zł

(12zł-8,80zł):4=3,20zł:4=0,80zł

1 baton- 0,80 zł

mam nadzieje ze pomogłam :):)
4 5 4