Piekarnia zamawia w zakładach zbożowych partię 1000kg mąki, która jest mieszaniną trzech gatunków, połączonych w stosunku wagowym 2:1,6:3,4. Ceny 1kg mąki poszczególnych gatunków są odpowiednio równe : 1zł, 1,30zł, 1,40zł. Oblicz, jaki będzie koszt tego zamówienia, jeżeli zakłady zbożowe pobierają dodatkowo 5 % ceny za przygotowanie mieszanki. Wynik podaj w przybliżeniu do 1 zł.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-03T19:13:21+02:00
Stosunek 2:1,6:3,4 daje nam jako "jednostkę" 142,86kg (1000:7)

mąki po 1 zł było 2*142,86=285,72, a więc kosztowała 285,72
mąki po 1,30 było 1,6*142,86=228,58 kg, a więc kosztowała 228,58*1,3=297,15zł
mąki po 1,40 było 3,4*142,86=485,72 kg, a więc kosztowała 485,72*1,4=680,01 zł

czyli cała mąka kosztowała: 285,72+297,15+680,01=1262,88
trzeba doliczyć 5% tej kwoty za wymieszanie, czyli policzyć 105%:
1262,88*105%=1326,02zł

odp: koszt tego zamówienia to 1326 zł
1 5 1