1. Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłacila 4,80zl. Monika kupiła w tym samym sklepie 1 gumke i 10 spinek i zaplacila 4,60zl. Jaka była cena jednej gumki, a jaka jednej spinki?

2. Państwo Wodzińnscy zużyli w marcu 6m³ wody zimnej i 7m³ ciepłej. Zapłacili za to 54zl. W kwietniu za zużycie 7m³ zimnej i 6m³ cieplej zaplacili 50zl. Cena wody w marcu i kwietniu były takie same. Ile kosztuje 1m³ wody zimnej, a ile ciepłej?



* Prosze o podanie mi pełnego rozwiazania i danych. Zadania sa z działu Układy Rownań.
Dziekuje

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-08T19:30:18+01:00
1.

x-cena 1 gumki
y-cena 1 spinki

4x+6y=4,80
x+10y=4,60 |*(-4)

4x+6y=4,80
-4x-40y=-18,40

-34y=-13,60 |:(-34)
y=0,4

4x+6y=4,80
4x+2,40=4,80 |-2,40

4x=2,40 |:4
x=0,6

odp. 1 gumka kosztuje 60gr a spinka 40gr
2

x-cena wody ciepłej
y-cena wody zimnej

6y+7x=54 |*(-7)
7y+6x=50 |*6

-42y-49x=378
42y+36x=300

-13x=-78 |:(-13)
x=6

6y+7x=54
6y+42=54 |-42

6y=12
y=2

odp. 1dm³wody zimnej kosztuje 2 zł a ciepłej 6zł