Skup Sprzedaż
1 euro 3,92 4,01

1. Zadanie
a) Biuro podróży oferuje swoim klientom
odpoczynek na Wyspach Kanaryjskich w cenie
678 zł i 150 euro od osoby oraz w Grecji za 514 zł
i 185 euro od osoby . Za którą z tych propozycji trzeba
więcej łącznie zapłacić ?

b ) Inne biuro podróży proponuje tydzień wypoczynku
w Hiszpanii za 388 zł i 190 euro od osoby oraz we
Włoszech za 515 zł i 160 euro od osoby . Która z tych
dwóch ofert jest tańsza ?

2. Zadanie
Tata Marcina tankuje paliwo na osiedlowej stacji
benzynowej ,gdzie obowiązują podane ceny . Ile
benzyny bezołowiowej 98 zatankował , jeśli zapłacił
175 zł 20 gr ?

cennik
ON 3,91
PB 95 4,16
PB 98 4,38
LPG 1,98

3. Zadanie
Samochód wujka Marcina pali średnio 6,5 l
oleju napędowego ( ON )na 100 kilometrów .
Ile mniej więcej kosztuje olej , który ten
samochód spala na dystansie
a ) 200 km ? b ) 250 ? c ) 120 ?
4. Zadanie
W rajdzie samochodowym o tytuł
najoszczędniejszego auta na trasie 240 km
uzyskano następujące zużycie paliwa :
I miejsce - 10,224 litrów ; II miejsce – 11 , 328 litrów ;
III miejsce – 11,952 litrów . Jakie zużycie paliwa na 100
Kilometrów miały samochody , które zajęły trzy pierwsze
miejsca ?


1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-08T20:44:36+01:00
1.
a)Wyspy Kanaryskie 678 zł i 150 euro a wiec 678+(3,92*150)=1266zł
Grecja 514 zł i 185 euro a wiec 514+(3,92*185)=1239,2zł
wiec za Grecje zapłacimi mniej
b)Hiszpania 388 zł i 190 euro a wiec 388+(3,92*190)=1132,8 zł
Włochy 515 zł i 160 euro a wiec 515+(3,92*160)=1142,2zł
a wiec Włochy sa tansze
2.
zapłacił 175,20zł za PB98
koszt PB 98 4,38 za litr
175,20/4,38=40 litrow
Tata zatankował 40 litrow benzyny PB 98
3.100km=6.5 litra ON
a) 200km=6.5 litra *2=13 litrow na 200 km
ON 3,91 - koszt ON za 1 litr
skoro spalił ok 13 litrow to nam daje to 13*3,91=50,83zł
b) 250km=13litrow +6,5:2=13+3,25=16,25litrwo ON na 250km
ON 3,91 - koszt ON za 1 litr
16,25*3,91=63,54zl
c)120km =6,5+6,5*0.2=6,5+1,3=7,8 litra na 120 km
0.2 dlatego poniewaz skoro na 100km spala 6,5 a 20km to dwadziescia settnych czyli jedna piata czyli 0,2
ON 3,91 - koszt ON za 1 litr
7,8*3,91=30,5zł
4.
I miejsce
240km=100km
10,224=x proporcje
240x=100*10,224
240x=1022,4/:240
x=4,26 tyle spalił zwyciescy na 100 km
II mijsce
240km=100km
11,328=x proporcje
240x=11.328*100
240x=1132,8/:240
x=4,72 tyle spalił samochod z II mijsca na trasie 100km
III mijsce
240km=100km
11,952=x proporcje
240x=11,952*100
240x=1195,2/:240
x=4,98 tyle spalił samochod z III misjca na trasie 100 km
1 4 1