×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-12-08T23:01:15+00:00
1.Dojrzała roślina okrytonasienna wytwarza zazwyczaj obupłciowe kwiaty, w których są skupione organy rozmnażania płciowego.
2.Męskimi organami rozrodczymi są pręciki, a żeńskimi słupki.
3.Dojrzałe ziarna pyłku wysypują się z pylników i są przenoszone na znamiona słupków. W ten sposób dochodzi do zapylenia.
4.Ziarno pyłku wytwarza łagiewkę pyłkową, która wrasta do wnętrza słupka. W ten sposób znajdujące się w niej gamety męskie docierają do zalążka.
5.W wyniku zapłodnienia w zalążku powstaje zygota.
6.Zalążek przekształca się w nasienne. Z zygoty rozwija się zarodek, chroniony przez łupinę nasienną. Korzysta on z substancji odżywczych zgromadzonych w bielmie. Z zalążni powstaje owocnia.
7.Kiedy nasiona są w pełni ukształtowane, owocnie zmieniają barwę z zielonej na czerwoną.
8.W sprzyjających warunkach nasiona kiełkują i wyrasta z nich młoda roślina.
Koniec. Mam nadzieję, że pomogłam. ; >
14 3 14
2009-12-08T23:04:08+00:00
Cykl życiowy roślin okrytonasiennych:
Zaczynając od dojrzałego osobnika.
1)Na dojrzałym sporoficie powstają kwiaty (zazwyczaj obupłciowe). W kwiecie rozwija się SŁUPEK, w słupku powstają zalążki (żalązek zawiera komórki z których potem rozwija się owoc i nasienie, powstaja one z tkanki archeosporalnej ). W pręcikach powstaje pyłek (mikrospora) również z tk. archeosporalnej.
2) Ziarno pyłku trafia na znamię słupka i zaczyna wyrastać łagiewka pyłkowa, wrasta ona do gametofitu żeńskiego czyli woreczka zalązkowego zawierającego komórke jajową.
Tutaj nalezało by wspomnieć o podwójnym zapłodnieniu, 2 plemniki znajdujące się w łagiewce pyłkowej trafiają do woreczka zalązkowego jeden z nich zapładnia wtórne jądro woreczka zalązkowego(z niego rozwija się triploidalne bielno 3n) a drugi komórkę jajową z niej rozwija zarodek sporofit ---> powstaje owoc a z nasion w nim znajdujących się wyrasta nowy sporofit.
4 3 4
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci