Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-09T15:32:23+01:00

Zespół nerczycowy (nefrotyczny) charakteryzuje się nadmierną nieskompensowaną utratą białka z moczem. Stan ten nazywa się białkomoczem: w przypadku zespołu nerczycowego przekracza ilość 3,5 g/dobę lub 50 mg/kg masy ciała/dobę.


Obecnie uważa się, że u dzieci z zespołem nerczycowym są one bardzo ograniczone. Przeważa też pogląd, że u dzieci ze steroidowrażliwym zespołem nerczycowym nie trzeba wykonywać biopsji nerki, a czas hospitalizacji powinien być jak najkrótszy lub nawet od początku chorych tych można leczyć ambulatoryjnie. Taką decyzję może jednak podjąć wyłącznie doświadczony nefrolog, który zapewni stałą opiekę nad chorym dzieckiem, a w razie potrzeby będzie mógł wykonać potrzebne badania laboratoryjne. Zespół nerczycowy na podłożu zmiany minimalnej występuje zwykle między 2.-6. rż., 2 razy częściej u chłopców niż u dziewcząt.

Leczenie wymaga:

•usunięcia wszelkich chorób i przyczyn, w przebiegu których dochodzi do powstania zespołu nerczycowego,
•likwidacji skutków niedoborów białkowych przez uzupełnianie przetaczaniami, np. albumin, oraz dietą gwarantującą odpowiednią podaż dobrze przyswajalnych pełnowartościowych białek lub substratów do ich syntezy w organizmie.

Poza tym postępowanie lecznicze, dietetyczne i profilaktyczne - jak w innych chorobach układu moczowego - oraz troska o zwiększone wydalanie zatrzymanej w nadmiarze wody przez stosowanie środków moczopędnych
1 5 1
2009-12-09T15:32:34+01:00
Przewlekła niewydolność nerek
Przewlekła niewydolność nerek to zespół chorobowy stanowiący zejściową fazę większości przewlekłych chorób nerek, które doprowadzają do systematycznego niszczenia nefronów. W przypadku zniszczenia ponad 80% czynnych nefronów powstaje skrajna postać przewlekłej niewydolności nerek - mocznica.

Podstawowymi badaniami dla rozpoznania przewlekłej niewydolności nerek oraz stadium jej zaawansowania są: próba zagęszczania moczu, określenie wielkości filtracji kłębkowej oraz badania laboratoryjne krwi i moczu. Dla określenia przyczyny przewlekłej niewydolności nerek należy wykonać szereg przedstawionych w dalszej części rozdziału badań, od ultrasonografii (USG) układu moczowego na biopsji nerki kończąc.
1 4 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-09T15:36:07+01:00
Układ moczowy, tzw układ wydalniczy jest to zespół narządów, których zadaniem jest usuwanie zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii oraz regulacja zawartości wody w organizmie. Człowiek narażony jest na działanie wielu bakterii, chorób. Układ wydalniczy, który współtworzy wraz z innymi układami Ciało człowieka, Organizm, również ulega wpływom zewnątrznym, może "zachorowac".
Choroba :
Kamica Nerkowa

Opis Choroby :
Choroba charakteryzuje się powstawaniem litych złogów (kamieni) w drogach moczowych, które przemieszczając się przez Moczowód w kierunku pącherza moczowego są przyczyną ostrych napadów bólowych - tzw. "kolki nerkowej"

Objawy Choroby :
Charakterystyczne dla choroby są ostre bóle w boku o charakterze przerywanym, promieniujące w kierunku krocza, z towarzyszącym uczuciem parcia na mocz. Cząsto do bólu dołączają się nudności i wymioty. Ból ustąpuje wraz z wydaleniem kamienia. Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga: Pojawienie się gorączki (pow. 38 stopni)

Przyczyny Choroby :
Wzmożone Wydalanie wapnia z organizmu • Wzmożone Wydalanie kwasu moczowego • Przewlekły niedobór magnezu • Utrudniony odpływ moczu • Przewlekle utrzymująca się Infekcja w drogach moczowych Czynniki sprzyjające zachorowaniu Cząstość wystąpowania choroby jest wiąksza u osób: • Przyjmujących mało płynów • Z rodzinnym obciążeniem kamicą nerkową • Spożywających dużo soli # sposoby zapobiegania Codzienne wypijanie co najmniej 2 litrów płynów, w tym wody mineralnej (o małej zawartości składników mineralnych).
1 5 1