×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-12-12T08:00:41+00:00
Oto jedna z wielu – zapewne – wypowiedzi Jana Pawła II dotycząca kultury.
Z pewnością jej wartość zajmowała poważne miejsce zarówno w pontyfikacie tego Papieża, jak również całym Jego życiu. W publicznej pamięci pozostają Jego relacje z twórcami kultury oraz pozostawione przezeń dzieła. Zaskakiwać jednak musi stosunek kultury do wspólnoty, który w sposób dobitny wyłania się z papieskiej definicji.

Pisarka i współinicjatorka Kolegium Wigierskiego, Janina Cunnelly twierdzi, iż „kultura jest obszarem uprawiania wartości”. Dzięki niej człowiek jest w stanie samookreślić się, odnaleźć swoje miejsce, sens bytowania.

Niebagatelne znaczenie ma dla kultury myśl i twórczość człowieka. Od początków istnienia, poprzez wytwory swojego umysłu i rąk człowiek podejmuje próby odkrywania i opisywania otaczającego go świata. W rzeczywistości mozolny ten trud zdaje się być uporczywym dążeniem do ideału prawdy, dobra i piękna, których współistnienie zakłada starożytny wzorzec. Prawdziwe i piękne jest dobro, dobra i piękna musi być prawda; olbrzymie pokłady prawdziwej dobroci niesie ze sobą piękno.Zainspirowani myślą Jana Pawła II, od kilku już lat inicjujemy jako Kolegium Wigierskie debatę poświęconą szeroko rozumianej kulturze właśnie. Podróżując po Polsce w gronie ekspertów, twórców kultury i liderów organizacji obywatelskich próbujemy dociec jej sensu w życiu każdego człowieka oraz znaczenia dla całej wspólnoty. Od suwalskich Wigier, przez barokowy Wilanów, po prastary Kraków podejmujemy wspólną refleksję nad poszczególnymi elementami kultury: pamięcią, tożsamością, etyką, inteligencją, wreszcie – estetyką.


0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci