Ey ! poomożcie , ood teej pracy zaleeży moja oceenka xD na 1 seemestr ;DD <3 pliskaa ;dd.

______________ wiec musiałam przeczytać książke " Romeo i Julia "
a tam ejste taki jakis dziwny teatr elżbietański .
Napiszcie mi taką nootatke dosyc krótką , ale zeby były w niej najważniejsze informacje .

i także Cooś takiego pomózcie mi zrobić , coo mozna było by podyktować innym uczniom z mojej klasy ;D
Proosze was < 3 !!

2

Odpowiedzi

2009-12-09T19:41:55+01:00
Teatr elżbietański - za jego umowną datę założenia przyjmuje się rok 1576. Wtedy to bowiem przedsiębiorca James Burbage wybudował pod Londynem pierwszy gmach przeznaczony wyłącznie do prezentacji widowisk teatralnych. Nazwał go The Theatre i rozpoczął wystawianie pierwszych sztuk. Wkrótce pojawiły się dwa kolejne teatry – The Curtain i The Rose - a po nich przyszły następne (Globe Theatre).

Początkowo aktorzy grali na dworze, potem w budynkach. Sceną było podwyższenie, otoczone z trzech stron przez widzów i nieodgrodzone od nich barierą. Aktorzy często zwracali się do publiczności bezpośrednio, nawiązywali z nią bliski kontakt. Podobnie sami widzowie pozostawali w interakcji z działaniami aktorów. Publiczność, a zwłaszcza przedstawiciele niższych klas społecznych, bywała hałaśliwa i żywo reagowała na akcję przedstawienia. W zwyczaju było wiwatowanie, klaskanie, tupanie, a nawet - w przypadku skrajnego znudzenia spektaklem - rzucanie w grających drobnymi kamieniami. Dekoracji było niewiele, często zastępował je napis głoszący, że akcja toczy się np. w lesie albo w komnacie zamkowej. Brak dekoracji rekompensowały bogate stroje aktorów. Czwarty bok sceny zamykały drzwi do garderoby, przez które wchodzili aktorzy. Nad nimi budowano niewielki ganek, galerię (były one miejscem rozgrywania scen balkonowych), wsparte na słupach. Pomiędzy słupami zawieszano kotarę. Dzieliła ona scenę na przedscenie i niewielką scenę wewnętrzną. Kurtyny nie było. Przedstawieniom towarzyszyła muzyka. Światło dzienne uniemożliwiało wykorzystywanie efektów świetlnych.

Najważniejszymi elementami widowiska były gra aktorska i tekst dramatu. Aktorzy byli zawodowcami, dbali o wymowę, każdym gestem i ruchem starali się uzyskać wrażenie prawdopodobieństwa. Ważne były też kostiumy i rekwizyty, którymi się posługiwali by stworzyć iluzję przedstawionej rzeczywistości. Był to teatr gwiazdorski. Dobrzy aktorzy cieszyli się zasłużoną sławą, byli szanowanymi, zamożnymi ludźmi. W teatrze tym nie występowały kobiety, role kobiece grali młodzi, urodziwi mężczyźni.

Przedstawienia musiały wzruszać, bawić, budzić grozę, obfitować w niezwykłe i sensacyjne wydarzenia. Powinny one być tajemnicze, zawikłane, krwawe. Postacie bohaterów, grane przez ulubionych aktorów, także musiały być interesujące: miały ostrzegać, służyć przykładem, podbudowywać.
2009-12-09T20:05:45+01:00
No teatr elzbietanski powstal w anglii w XVI w. i głownie chodzilo w nim o to ze zrywał z czterema zasadami teatru starozytnego czyli:

-Popierwsze z tzw. "zasada 3 jednosci "
•miejsca czyli ze akcja rozgrywa sie w tym samym miejscu
•czasu tzn. akcja rozgrywa sie w ciagu jednego dnia
•akcji tzn. zawiera jeden watek

-Druga zasada to "zasada decorum" (stosownosci) czyli:
• w tragedi mowiono jezykiem wznioslym i poetyckim
•w komedi jezykiem codziennym
• w dramatach nie pokazywano scen smierci

-Trzecia zasada zasada to brak scen zbiorowych

-Czwarta zasada to stala obecnosc chóru

W "Romeo i Julia" tak jak w innych dramatach elżbietanskich calkowicie zerwano z tymi zasadami:
akcja trwala paredni toczyla sie w roznych miejscach
mieszano jezyk poetycki z codziennym a nawet z wulgaryzmami
bylo duzo scen zbiorowych
chór wystepowal tylko na poczatku I i II rozdzialu.


Mam nadzieje ze ci pomoglem ;)