Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-11T18:26:01+01:00
PROLOG: Chyba jesteśmy na tym samym profilu kształcenia, bo właśnie lekcje temu przerabiałem to :D Idealnie ten temat, więc mam nadzieje, że jakoś pomogę :)

Republika Rzymska w czasach imperium była wielkim, rozległym terytorialnie państwem, które w różnych gałęziach działalności była niesamowicie rozwinięta. Republika była czymś wielkim jak na ówczesne czasy. Fakt, iż każdy człowiek był równy sprawia iż ten okres, nawet w dziejach ludzkości, jest dość istotny.
Jednak Republika nie przetrwała, jednak ten niemalże doskonały wynalazek upadł. Pojawia się ważne pytanie: "Dlaczego?" I właśnie, republika była dziełem może i doskonałym, ale wprowadzała zbytni konserwatyzm. Nie było zbyt wielkiego progresu, nie było zmian, a ludzkość lubi postęp. Dodatkowo powodem kryzysu i rozpadu republiki był Senat. Jego członków było za wiele i jego postawa dość mało aktywna. Ale głównym powodem rozpadu Republiki była "indywidualność". I tu nie ma zaskoczenia. Przerwać rządu większościowe mogła tylko jakaś wyrazista osoba. Najpierw Lucjusz Korneliusz Sulla ogłosił się dyktatorem ale... powiększył liczbę członków do 600 i to był błąd bo wcale nie umocniło jego pozycji, tylko ją ugruntowało. Ale wkrótce Gajusz Juliusz Cezar wyszedł zwycięsko z wojny domowej z lat 49-45 przed Chr. i ogłosił się dyktatorem. Ale w przeciwieństwie do poprzednika dążył do ograniczenai roli senatu. Zginął w zamachu ale wojna domowa która potem nastąpiła dała początek kresu Republiki Rzymskiej. Gajusz Oktawiusz wygrał walkę o tron, ogłosił się Cesarzem i tak Republika Rzymska przestała istnieć.
Jak widać powodem rozpadu były przepychanki i wojny. Ale one nie wzięły się z niczego. Bo właśnie po części lud był niezadowolony z tych rządów i sam też chciał zmian.

Ps. Mam nadzieje, że jest ok. Oczywiście pisałem sam :)