Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-10T21:46:55+01:00
Porównaj właściwości, spalanie, otrzymywanie, zastosowanie, działanie na człowieka etanol i metanol

Metanol
pierwszy związek chemiczny w szeregu homologicznym alkoholi.
Wzór sumaryczny:CH3OH Czysty metanol jest bezbarwną,rozpuszczalną w wodzie cieczą o charakterystycznym zapachu.Spala się jasnoniebieskim płomieniem.Jest silną tucizną.Picie metanolu lub wdychanie jego par jest zabronione gdyż grozi śmiercią.
Reakcja spalania całkowitego metanolu:
2CG3OH+3O2--->2CO2 +4H2O
metanol tlen tlenek woda
węgla(IV)

Metanol jest surowcem do produkcji formaliny,barwników,tworzyw sztucznych,włókien syntetycznych,używa się go w przemyśle farmaceutycznym oraz jako rozpuszczalnika do farb i lakierów.C2H5OH + 3O2 --> 2CO2 + 3H2O reakcja spalania etanolu

Zastosowanie alkoholu etylowego:
Alkohol etylowy jest drugim związkiem chemicznym w szeregu homologicznym alkoholi.Wzór sumaryczny:C2H5OH
Zwany popularnie spirytusem.Alkohol etylowy jest zawarty w napojach wysoko i nisko procentowych np:wódka,wino,piwo,koniak.
Ma zastosowanie w przemyśle spożywczym,kosmetologicznym,medycynie oraz używany do zapachów do ciast.W handlu jest dostępny również denaturat czyli skażony etanol.Etanol niszczy białko,a spożyty w większej ilości powoduje zamroczenie tymczasowy zanik pamięci i niekontrolowane zachowania.Jest wykorzystywany jako rozpuszczalnik,paliw np w kuchenkach turystycznych.
Każda ilość etanolu działa toksycznie na rozwijający się organizm.Dlatego więc jest zakaz sprzedawania oraz spożywania alkoholu dzieciom i młodzieży.