Wojtek i Jaś rozliczają się z zakupów na imprezę klasową. Wojtek zapłacił 60,30zł za pewną liczbę batoników po 2,10zł za sztukę i 16 tańszych batoników. Jaś zapłacił 77,40zł, kupując dwa razy więcej niż Wojtek batoników po 2,10zł i 8 tańszych. Oblicz, ile batoników po 2,10 zł za sztukę kupili chłopcy i jaka była cena tańszych batoników.

1

Odpowiedzi

2009-12-11T22:48:19+01:00
Zakupów na imprezę klasową. Wojtek zapłacił 60,30zł za pewną liczbę batoników po 2,10zł za sztukę i 16 tańszych batoników. Jaś zapłacił 77,40zł, kupując dwa razy więcej niż Wojtek batoników po 2,10zł i 8 tańszych. Oblicz, ile batoników po 2,10 zł za sztukę kupili chłopcy i jaka była cena tańszych batoników.

x ilość batoników po 2,10zł
y cena batoników tańszych

{2,10x + 16y =60,30
2*2,10x + 8y = 77,40 /*(-2)

{2,10x + 16y =60,30
-8,40x-16y=-154,80
-----------------------
-6,30x=-94,50 /:(-6,3)
x=15

2,10*15+ 16y =60,30
31,50+ 16y =60,30
16y =60,30-31,50
16y =28,80
y=1,80

15 -sztuk batoników po 2,10zł
1,80- cena tańszych batoników

Jeśli zadowolona/y jesteś z rozwiązania,
to proś o pomoc i ...
kliknij na link:
http://zadane.pl/p/13585/madzia333
Pozdrawiam. Magda
11 4 11