Hej , mam parę zadań, którę będą mi potrzebne do oceny na semestr z maty , pomóżcie ! :D

1. -> Do stołówki zakupiono 12kg masła w kostkach po 1/4 kg. Pierwszego dnia zużyto 1/3 zakupionego masła, a drugiego dnia 3/4 tego co zostało. Ile kostek masła:
a) zakupiono?
b) zużyto I, a ile II dnia?
c) zostało?


2. -> Długość prostokąta jest o 3m krótrza niż potrojona szerokość. Obwód tego prostokąta wynosi 66m. Podaj wymiary prostokąta.


3. -> Druga z dwu liczb jest o 3 większa od pierwszej. Jeżeli zwiększamy drugą liczbę o czterokrotność pierwszej, to otrzymamy 73. Znajdź te liczby.

- Pomocy !!! :(

3

Odpowiedzi

2009-12-11T22:59:09+01:00
Zad1
a) 1000g*1*4=250g
12 000/250=48
b)I dzień
48*1/3=16
II dzień
32*3/4=24
c)16+24-48=8
2009-12-11T22:58:52+01:00
1. a) 12 : 0.25 = 48
b) I dnia - 48x1/3=16
II dnia - 48-16=32 32x3/4=24
c) 32-24=8

2009-12-11T23:08:52+01:00
1)
a) 12kg÷0,25kg=48 kostek

b) I dzień- 1/3×48=16 kostek
II dzień- 3/4×32=24 kostki

c) 48 kostek- 40 kostek= 8 kostek

2)
2×3x + 2(x-3)= 66
6x+2x= 72
8x=72
x= 9 m

a= 3x= 27 m
b= x-3= 6 m

3)
x+3+4x=73
5x=70
x=14

a= x= 14
b= x+3= 17
1 5 1