Paczka wafelków firmy Andrut kosztuję 2.10zł. W paczce jest 12 wafelków, ale w ramach akcji promocyjnej firma Andrut proponuje po tej samej cenie paczkę zawierającą 15 wafelków. O ile procent tańszy jest teraz każdy wafelek ?



rozwiązujcie, ale żeby pełne obliczenia ;)

2

Odpowiedzi

2009-12-13T13:55:33+01:00
Paczka 12 wafelkow = 2,10zl
2,10 : 12 = 0,175 zł
0,175 * 100 = 17,5 gr
czyli w tej paczce 1 wafelek kosztuje 17,5 gr

paczka 15 wafelkow = 2,10zl
2,10 : 15 = 0,14zł
0,14*100 = 14gr
tu 1 wafelek kosztuje 14 gr

17,5gr = 100% (17,5 to 100%)
14gr = x (14 gr to x %)

liczymy to "na krzyż"
17,5x = 14*100 (%)
17,5x = 1400 (%)
x = 1400(%)/17
x = 80 (%)

100% - 80% = 20%

W większej paczce każdy wafel jest tańszy o 20%
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-13T13:57:02+01:00
W paczce gdzie jest 12 wafelków obliczamy ile kosztuje jeden:
2,10zł = 210gr
210gr:12=17,5gr

W paczce z 15 wafelkami:
210gr:15=14gr

17,5 to 100%
14 to x

metoda na krzyż
17,5x=1400%
x=80%

Każdy tańszy jest o 20%