Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31 zł 80 gr, a za 8 kg tych samych jabłek i 4 kg tych samych gruszek zapłacono 45 zł 60 gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek? UKŁAD RÓWNAN METODA CRAMERA,PODSTAWIANIA ALBO PRZECIWNYCH WSPÓŁCZYNNIKÓW.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-13T15:36:17+01:00
X-jeden kilogram jabłek,
y-jeden kilogram gruszek,

METODA PRZECIWNYCH WSPOLCZYNNIKOW
3x+5y=31,8/*(-4)
8x+4y=45,6/*5

-12x-20y--127,2
40x+20y=228

28x=100,8/:28
x=3,6

3x+5y=31,8
3*3,6+5y=31,8
10,5+5y=31,8
5y=21/:5
y=4,2

x=3,6
y=4,2



2009-12-13T15:45:30+01:00
X-cena 1kg jabłek
y-cena 1kg gruszek

3x+5y=31,80
8x+4y=45,60/-4y

3x+5y=31,80
8x=45,60-4y/dzielone na 8

3x+5y=31,80
x=5,70-0,5y

3(5,70-0,5y)+5y=31,80
x=5,70-0,5y

17,10-1,5y+5y=31,80/-17,10
x=5,70-0,5y

3,5y=14,70/dzielone przez 3,5
x=5,70-0,5y

y=4,20zł
x=5,70-0,5*4,20

y=4,20zł
x=5,70-2,10

y=4,20zł
x=3,60

odp.Kilogram jabłek kosztował 3,60 zł, a kilogram gruszek 4,20zł.