To zbiór kilku zadan prosze o rozwiazanie za te zadania daje 50 pkt :)

1.Załóżmy ze samochod ciezarowy (50km/h) ,zajac (8 m/s ) , i gondola (100 m/min) poruszaja sie ze stalymi predkosciami (podanymi wyzej) . Oblicz jaka odleglosc pokonuje :
a) samochod ciezarowy w czasie : 1 h , 3 h , 30 min , jedna druga godziny,
b) zajac w czasie 2 s , 5 , 1 min , 3.5 minuty,
c) gondola w czasie 7 minut , 20 minut , jedna druga minuty , jedna druga godziny


Zadania Tekstowe
1.Znajdz liczbe :
a) o jedna trzecia wieksza od dwie trzecie
b) o jedna trzecia mniejsza od dwie trzecie
2.Na obsianie rzepakiem 1 ha pola potrzeba 10 kg nasion.Ile kg ziarna wysiano na polu o ksztalcie prostokata o wymiarach 150 m x200m ?
3.Podloga w kuchni ma ksztalt prostokata .Dlugosc pokoju ma 3 m , a szerokosc jest o 1 m krotsza
a) Ile metrow wykladziny podlogowej o szerokosci 1 m trzeba kupic ,aby zakryc podloge?
b) Ile listwy trzeba kupic aby obic nia kuchnie dookola , odliczajac 1 m na drzwi?
4. Bilet do kina kosztuje 7 zl , a do opery jest 3 razy drozszy.Il pieniedzy wyda 4 -osobowa rodzina ida wspolnie do opery?
5. WIktor w ciagu 3 dni przeszedl 56 km . 1 dnia pokonal jedna czwarta trasy a drugiego polowe pozostalem drogi . Ile km przeszedl w ciagu kazdego z tych trzech dni?
6. Dwunasto metrowy pien drzewa drwal pocial na rowne kawalki o dlugosci jedna trzecia metra . Za kazde ciecie otrzymywal jedna druga zlotego . Ile pieniedzy otrzymal za pociecie tego pnia ?
7. W sklepie obuwniczym obnizono cene butow o jedna piata . Podaj nowa cene butow , jesli dotychczas wynisila ona :
a) 120 zl
b) 80 zl
Prosze o zrobienie tych zadan

2

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-13T15:33:04+01:00
1. a) samochod ciezarowy w czasie 1h=50km
3h=150km
30min=25km
b) zajac w czasie 2 s=16m
5s=40m
1min=480m
3.5min=210s=1680m
gondola w czasie 7 minut=700m , 20 minut=2000m , jedna druga minuty=50m , jedna druga godziny=3000
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-13T15:50:09+01:00
1.Załóżmy ze samochod ciezarowy (50km/h) ,zajac (8 m/s ) , i gondola (100 m/min) poruszaja sie ze stalymi predkosciami (podanymi wyzej) . Oblicz jaka odleglosc pokonuje :
a) samochod ciezarowy w czasie : 1 h , 3 h , 30 min , jedna druga godziny,
v=50km/h
t=1h

s=v*t
s=50km
---------
v=50km/h
t=3h

s=v*t
s=50*3=150km
----------
v=50km/h
t=30min=0,5h

s=v*t
s=50*0,5=25 km
b) zajac w czasie 2 s , 5 , 1 min , 3.5 minuty,
v=8 m/s
t=2s

s=v*t
s=8*2=16 m
---------
v=8 m/s
t=5s

s=v*t
s=8*5=40 m
---------
v=8 m/s
t=1 min=60s

s=v*t
s=8*60=480 m

---------
v=8 m/s
t=3,5 min=3,5*60s=210s

s=v*t
s=8*210=1680 m=1,68 km
---------
c) gondola w czasie 7 minut , 20 minut , jedna druga minuty , jedna druga godziny
---------
v=100 m/min
t=7 min

s=v*t
s=100*7=700 m
---------
v=100 m/min
t=20min

s=v*t
s=100*20=2000 m= 2km
---------
v=100 m/min
t=0,5 min

s=v*t
s=100*0,5=50 m
---------
v=100 m/min
t=0,5h=30 min

s=v*t
s=100*30=3000 m=3 km
---------
Zadania Tekstowe
1.Znajdz liczbe :
a) o jedna trzecia wieksza od dwie trzecie
2/3+1/3*2/3=2/3+2/9=6/9+2/9=8/9
b) o jedna trzecia mniejsza od dwie trzecie
2/3-1/3*2/3=2/3-2/9=6/9-2/9=4/9

2.Na obsianie rzepakiem 1 ha pola potrzeba 10 kg nasion.Ile kg ziarna wysiano na polu o ksztalcie prostokata o wymiarach 150 m x200m ?
P=a×b
a=200m
b=150m
P=200×150=30000m²=3ha
3×10=30 kg

na polu o ksztalcie prostokata o wymiarach 150 m x200m wysiano 30 kg ziarna

3.Podloga w kuchni ma ksztalt prostokata .Dlugosc pokoju ma 3 m , a szerokosc jest o 1 m krotsza
P=a×b
a=3m
b=2m
P=3×2
P=6m²
a) Ile metrow wykladziny podlogowej o szerokosci 1 m trzeba kupic ,aby zakryc podloge?
6:1=6 m
b) Ile listwy trzeba kupic aby obic nia kuchnie dookola , odliczajac 1 m na drzwi?
Ob=2a+2b
Ob=2×3+2×2
Ob=6+4
Ob=10
Ob ma 10 m ale musimy odliczyć 1 m na drzwi więc 10-1=9 m

4. Bilet do kina kosztuje 7 zl , a do opery jest 3 razy drozszy.Il pieniedzy wyda 4 -osobowa rodzina ida wspolnie do opery?

7 zł - cena biletu do kina
7×3=21 zł - cena biletu do opery

4×21=84 zł
4 -osobowa rodzina ida wspolnie do opery wyda 84 zł.

5. WIktor w ciagu 3 dni przeszedl 56 km . 1 dnia pokonal jedna czwarta trasy a drugiego polowe pozostalem drogi . Ile km przeszedl w ciagu kazdego z tych trzech dni?
1/4×56 = 16 - trasa jaką pokonał pierwszego dnia
56-16=40 pozostało do przejścia
1/2×40=20 - trasa jaką pokonał drugiego dnia
56-20-16=
20 - tyle pokonał 3 dnia

6. Dwunasto metrowy pien drzewa drwal pocial na rowne kawalki o dlugosci jedna trzecia metra . Za kazde ciecie otrzymywal jedna druga zlotego . Ile pieniedzy otrzymal za pociecie tego pnia ?
12:1/3=36
36×0,5 zł=18 zł
Za pocięcie pnia otrzymał 18 zł.

7. W sklepie obuwniczym obnizono cene butow o jedna piata . Podaj nowa cene butow , jesli dotychczas wynisila ona :
a) 120 zl
120-1/5*120=120-24=96
b) 80 zl
80-1/5*80=80-16=64