×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Dlaczego król Zygmunt III Waza nie był lubiany w Polsce i we Szwecji?

Proszę o rozwinięcie tego pytania.
2

Odpowiedzi

2009-12-13T14:40:19+00:00
Zygmunt III Waza nie byl lubiany ponieważ panował on jako król w szwecji i polsce .gdy pozbawiono go tronu w szwecji postanowił on o niego walczyć.Prowadził wojny ze szwecja,rosja i turcja.Ze wzgledu na te wojny szlachta polska szybko wybierala szybko kolejnych królów elekcyjnych
2 5 2
2009-12-13T14:42:18+00:00
Bo Zygmunt Waza chciał koronę polską sprzedać największemu wrogowi Polski - Habsburgom.


No to teraz odpowiedzmy na pytanie dlaczego Zygi nagle zapragnął pozbyć się polskiej korony. A odpowiedz jest prosta - słusznie pisał S. Grzybowski ze Zygi przybywał do Polski jak do krainy szklanych domów - miało tu być pięknie i pomyślnie. A tu co? Swary i kłótnie, ciągły brak kasy nawet na obiad dla króla, a do tego człowiek na którego król musiał najbardziej liczyć czyli Zamoyski okazał się nieżyczliwy i precz złośliwy wobec młodego monarchy. Warto sobie przypomnieć jaki serdeczny list wystosował Zygi po wylądowaniu w Gdańsku do Zamoyskiego a jaka "dyplomatyczna" odpowiedz uzyskał przy pierwszym spotkaniu z kanclerzem. Zamoyski myślał od początku o kierowaniu mlodym krolem ba! chcial z Zygiego zrobic marionetke wtedy gdy sam nie mial juz szans na korone - a tego młodzi ludzie nienawidza gdy ktos nimi stara sie kierowac. Zamiast współpracować z krolem Zamoyski wolał knoć i tępić wszelkie plany królewskie coraz bardziej stajać sie doktrynerem i konserwatysta.
Nie traktujmy kroku Zygmunta o pozbyciu się polskiej korony jako sprzedawczykowstwa - o wiele gorzej postąpił Walezy który uciekł zostawiając kraj na pastwę losu. A przyszłe lata pokazały dobitnie ze Zygmuntowi bardzo zależało na losie przybranej ojczyzny.
2 3 2
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci