×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-12-13T15:40:55+00:00
Podstawą armii rzymskiej był Legion (legio), któy został podzielony na mniejszych 30 jednostek taktycznych zwanych maniupułami.
Legion dzieli się na trzy rodzaje żołnierzy piechoty, którzy byli zgrupowani w manipułach.
Pierwszym z nich był rodzaj Hastati. Należeli do niego żołnierze z najmniejszym doświadczeniem bojowym, często to oni znjadowali się w pierwszej linii, odpierając uderzenie wroga.
Drugim rodzajem byli Principes. Byli to żołnierze bardzje doświadczeni, ustawiali się w drugiej linii. Jeżeli Hastati przegrywali bitwę lub wycofywali się, właśnie oni przesuwali się do pierwszej linii.

Ostatnim rodzajem był rodzaj Triarii. Składali się oni z najbardziej doświadczonych i najlepiej uzbrojonych żołnierzy, stanowiących ostatni ratunek w groźnej sytuacji.
Byli oni też najmniej licznym manipułem, liczącym zaledwie 60 osób, podczas gdy manipuły Hastati i Principes około 140 żołnierzy.
Jako uzbrojenie Hastati i Principes używali doskonale skonstruowanych oszczepów (pilum) i mieczy gladius. Do obrony służyła im owalna tarcza zwana scutum. Triarii natomiast byli wyposażeni w długie i ciężkie włócznie obronne hasta.
Ostatnią jednostką armii rzymskiej za czasów Republiki była jazda (ala). Była ona podzielona na dziesięć turm po 32 jeźdźców, które dzieliły się na decuria, prowadzone przez decurionów i optionów.
Trzy manipuły tak wyspecjalizowanej piechoty, liczące około 300 żołnierzy, tworzyły kohortę. Legion tworzyło 10 kohort, dodatkowo dołączało do nich 1200 lekkozbrojnych velites i 320 jeźdźców. Można zsumowac że cały legion liczył około 4500 żołnierzy.

Jeśli pomogłam to czekam na Najkę ;]
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci