1.Mały Olgiert często kupuje pieczywo. Wczoraj kupil 2 chleby i 4 bułki. Twierdzi, że wydał 3zł. Dzisiaj za 3 chleby i 6 bułek zapłacił podobno 5zł. Mama Olka podejrzewa, że albo sprzedawca się pomylił, albo olek zgubił część pieniędzy. Czy wątpliwości mamy Olka są uzasadnione?

2.W torebce były irysy i krówki. Z bliżej nieznanych przyczyn z torebki znikęła połowa irysów i trzcia część krówek, łącznie 18 cukierków. W rezultacie w torebce zostało tyle samo irysów co krówek. Ile cukierków zostało w torebce ?


Bardzo prosze o pomoc .; ]]] daje 55 pkt. ;]]

Musze mieĆ to na jutro ;pp

Wielkie dzięki z góry ;))

3

Odpowiedzi

2009-12-14T14:18:38+01:00
x-cena chleba
y-cena bułki
3x+6Y=5
2x+2y=3/(-6)

3x+6Y=5
-6x-6y=-6

-3x=-1
3x+6Y=5

x=1/3
y=2/3

za pierwszym razem sprzedawca pomylił się o złotówkę
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-14T14:22:50+01:00
1.
x - cena chleba
y - cena bułki

2x + 4y = 3
3x + 6y = 5

2x = 3 - 4y /: 2
3x + 6y = 5

x = 3/2 - 2y
3 * (3/2 - 2y) + 6y = 5

x = 3/2 - 2y
9/2 - 6y + 6y = 5

x = 3/2 - 2y
4,5 = 5

Równanie jest sprzeczne czyli wątpliwości mamy były uzasadnione.

2.
x - irysy
y - krówki

x - ½x = y - ⅓y
½ x + ⅓y = 18

½ x = ⅔y
⅔y+ ⅓y = 18

½ x = ⅔y
y = 18

½ x = ⅔18
y = 18

½ x = 12
y = 18

x = 24
y = 18






2009-12-14T14:27:12+01:00
1.Można założyć, że chleb kosztuje 1zł, a bułka 0,25zł. 2 chleby i 4 bułki kosztują 3zł(2*1zł+4*0,25=3zł) Trzy chleby i sześć bułek nie kosztują 5zł tylko 4,25zł(3*1zł+6*0,25=4,25 Odp. Wątpliwości mamy zostały uzasadnione.
2.3/4+1/2=1,25=18 cukierków